Údajne dostal doživotný zákaz filmovať na území TANAP-u. Kde je pravda?
Na dokument z Tatranského národného parku (TANAP) sa Patrik Paulinyi tešil zo všetkých deviatich parkov najviac. Ako uvádza na sociálnej sieti, filmovanie dokumentu o jednom zo slovenských národných parkov mu nebolo dovolené.
Podľa jeho slov totiž dostal doživotný zákaz filmovať na území TANAP-u. K zákazu, ktorý bol mladíkovi udelený sa vyjadrila aj Správa Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici.
Žiadne zábery z jaskýň, iba kamzíky a smetie
Mladý dokumentarista Patrik pripravoval dokument o Slovenských národných parkoch. Úsilie a čas teda vynaložil na prípravu a zdokumentovanie slovenskej prírody a jej krás. Podľa jeho slov nemal doposiaľ s tvorbou materiálu v ôsmich národných parkoch problém, avšak v deviatom národnom parku – TANAP-e, už nepochodil.
Mladík, ktorý sa usiluje o ochranu slovenskej prírody a približuje nielen Slovákom, čo všetko ponúka naša príroda, sa dočkal obrovského sklamania.
,,TANAP mi nedovolil filmovať v jaskyniach, pohybovať sa mimo chodníkov, pohybovať sa na ich území počas východu i západu slnka. Čo znamená v skratke asi toľko, že do dokumentu môžem filmovať pasúce sa kamzíky, davy turistov, množstvo smetí v lesoch či turistické chodníky v katastrofálnom stave,” uvádza v príspevku na sociálnej sieti.
Dôvod doživotného zákazu
Možnosť zakazovať niekomu niečo je podľa slov Patrika vábivejšia, ako chuť pomôcť spraviť niečo dobré pre ľudí a prírodu. Zákaz mal mať na základe dvojdňového skialpu.
,,Dozvedel som sa, že v oblasti filmovania mám v TANAP-e údajne smolu a vraj nie som jediný, kto bol takýmto spôsobom zablokovaný. Čo ma mrzí najviac je to, že svoju chybu som si uvedomil, preto som pokutu okamžite uhradil. Sám som sa ponúkol, že vďaka 76 000 ľudom, ktorí ma na Instagrame sledujú, budem šíriť osvetu o návštevnom poriadku TANAP-u medzi ľudí. Len tak zadarmo,” dodáva Patrik k problematike zákazu.
Mohlo by vás zaujímať: Robíte toto v TANAP-e aj vy? Rezort životného prostredia upozorňuje návštevníkov
Podľa TANAP-u nie je všetko čiernobiele
Správa TANAP-u sa dôrazne ohradzuje voči tvrdeniam, ktoré sa objavili na Instagrame pod užívateľským menom „patrikpaulinyi“. Žiaden doživotný zákaz filmovania na území TANAP-u pre spomínaného dokumentaristu nebol podľa nej nikdy vydaný a zároveň zdôrazňuje, že podobné praktiky ako doživotné zákazy nikdy v minulosti, ani v súčasnosti nepraktizovali a ako organizácia sú aj naďalej otvorení komunikácii s každým, kto rešpektuje pravidlá správania sa a pohybu v Tatranskom národnom parku.
,,Štátna ochrana prírody SR dňa 10. mája 2021 na základe žiadosti o povolenie výnimiek a udelenie súhlasov v súvislosti s realizáciou projektu „Film o národných parkoch“ neodporučila povolenie predmetných výnimiek ani udelenie súhlasu pre fyzickú osobu Patrik Paulínyi,” uviedol TANAP.
Mohlo by vás zaujímať: Doležal súhlasí so vstupným pre turistov do TANAP-u, aj keby bolo v budúcnosti povinné
V rámci tohto stanoviska upozornila vtedajšia Správa TANAP-u orgán ochrany prírody, že pán Mgr. art. Patrik Paulínyi sa v minulosti dopustil viacerých priestupkov na úseku ochrany prírody, čím nepreukázal náležité znalosti v oblasti ochrany prírody, preto sa TANAP rozhodol nevydať povolenie.
Následný nesúhlas s udelením výnimky vydal príslušný orgán ochrany prírody (teda v tomto prípade Okresný úrad Košice, Odbor starostlivosti o životné prostredie) vo svojom rozhodnutí zo dňa 18. júna 2021.
Nejde o jeho jediný priestupok
,,Správa TANAP-u eviduje opakované podnety, hlásenia a podozrenia o priestupkoch pri konkrétnej osobe už v rokoch 2018 a 2019. Priestupky sa týkali používaním dronov na území národného parku či neoprávneným pohybom mimo turistických značených chodníkov.”
(NM)
Odporúčané články
Rodičia s deťmi sa môžu tešiť na zábavný program plný humoru a kúziel.
V hale za depom kuriérskej spoločnosti GLS na Južnej triede v Košiciach vypukol v utorok večer rozsiahly požiar, ktorý si vyžiadal zásah devätnástich hasičov. Plamene šľahali do výšky niekoľkých metrov a hustý dym zasiahol širšie okolie.
Mesto Košice spustilo výzvu na podporu odídencov z Ukrajiny, ktorí bývajú v Košiciach. Ide o jednorazovú pomoc vo výške 500 eur na ubytovanie pre odídencov, ktorí spĺňajú kritéria. Na jednorazový príspevok nie je právny nárok.