Uhynuli ryby za milióny
Masívny úhyn rýb v Hornáde znepokojuje košických rybárov. V miestnej organizácii Slovenského rybárskeho zväzu odhadujú škody na niekoľko miliónov eur!
V utorok podvečer im oznámili, že v rieke blízko útulku pre bezdomovcov na Bosákovej ulici plávajú desiatky rýb hore bruchom. Udalosť hneď nahlásili polícii a na druhý deň sa hospodár zväzu vybral s veterinárom priamo na miesto. Našli 26 podustiev, ktoré, ako zistili, zomreli na udusenie pred siedmimi až desiatimi dňami. „Polícia sa spomínanej udalosti nebude venovať, pretože podľa doterajších zistení nedošlo k trestnému činu ani priestupku,“ dozvedeli sme sa od hovorcu košických policajtov Alexandra Szabóa.
Dusia sa pod ľadom
„Utorkový nález je len kvapkou v mori. Už niekoľko týždňov nachádzame v Hornáde mŕtve ryby. Ide najmä o mreny, podustvy, pstruhy dúhové, pstruhy potočné a miene. Presný počet nevieme vyčísliť, ale ide o tisíce kusov po celom toku Hornádu,“ povedal nám tajomník miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu Štefan Kopčo.
Podľa jeho slov za masívnym úhynom rýb v Hornáde však netreba hľadať otrávenú vodu. Rybári majú vo veci jasno – na vine sú kormorány, ktoré v januári vo veľkom množstve prileteli na brehy rieky zimovať. „Kormorány lovia v kŕdľoch. Pri Hornáde ich bolo asi dva a pol tisíca. To, čo nezožrali, nahnali pod ľad do plytkej vody, kde sa ryby udusili a postupne ich voda po celej dĺžke rieky vyplavuje. Škody sú obrovské, určite dva až tri milióny eur, presné číslo zatiaľ nevieme. Prakticky sme prišli o všetko, čo sme do rieky nasadili,“ tvrdí Kopčo.
Dôsledok zákazu pyrotechniky?
Že sa niečo podobné môže stať, rybári predvídali už v januári. Preto chceli kormorány odplašiť. „V meste sa nesmie strieľať, tak sme ich s pomocou delobuchov chceli dostať mimo katastra mesta. Požiadali sme magistrát, aby sme mohli používať pyrotechniku. Dostali sme však zamietavú odpoveď. Vraj použitie pyrotechniky zakazuje všeobecne záväzné nariadenie. Tak a teraz sa im môžeme poďakovať za miliónové škody. Tie však nezaplatí zo svojho vrecka žiadny úradník z mesta, ale členovia našej organizácie, ktorí si hradia členské a povolenky na lov rýb,“ hovorí rybársky funkcionár.
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Už druhý rok pokračuje kreatívna obnova lavičiek v historickom parku UNLP v Košiciach. Ide o príklad dobrovoľníctva, ktoré môže inšpirovať aj iné komunity či školy.
Kampaňou Napíš list – Poteš srdce košická knižnica piatykrát inšpirovala k prejavom pozornosti a úcty voči staršej generácii. Listy boli odovzdané adresátom v troch seniorských zariadeniach.
Od dnešného dňa platí na území Tatranského národného parku (TANAP) sezónna uzávera, potrvá do 30. apríla. Jej hlavným dôvodom je ochrana prírodného prostredia, fauny a flóry, najmä však chránených živočíchov.