Ukrajine poskytneme odmínovacie systémy a zdravotnícky materiál
Slovenská republika sa svojmu východnému susedovi Ukrajine rozhodla pomôcť humanitárnym materiálom v hodnote 1,7 milióna eur. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) to povedal pred dnešným rokovaním vlády. Bod pojednávajúci o tejto pomoci pre Ukrajinu bol zaradený na dnešné rokovanie vlády.
„Pôjde o odmínovacie systémy Božena a zdravotnícky materiál. Toto budem komunikovať aj ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému,“ doplnil premiér. Zdôraznil, že Slovensko spolu s európskymi partnermi vyvíja všetko úsilie, aby došlo k deeskalácii a mierovej dohode medzi Ruskom a Ukrajinou. „Akýkoľvek konflikt by bol katastrofou pre všetky strany,“ dodal.
Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) vyhlásil, že SR je zodpovedným spojencom v rámci Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) a Európskej únie (EÚ) a chce mať úprimné a dobré vzťahy aj s Ukrajinou. „S Kyjevom sme komunikovali dôkladne a reagovali sme na požiadavky, o čo mala ukrajinská strana záujem. Dva nové odmínovacie systémy Božena 5, ktorými disponujú Ozbrojené sily SR, odovzdáme ukrajinským ozbrojeným silám,“ vyhlásil. V najbližších dňoch by sa podľa neho mala táto pomoc odovzdať.
Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS) rozhodnutie vlády o poskytnutí pomoci uvítal. Priblížil, že rokovania o konkrétnej forme pomoci Ukrajine prebiehali počas jeho minulotýždňovej návšteve Donbasu a Kyjeva. „Pomoc je vo forme obranného zariadenia. Chceme, aby civilisti neprichádzali o život kvôli zamínovaným častiam územia. V tom treba našim ukrajinským partnerom pomôcť,“ doplnil.
Zdroj: (SITA, kh;jme)
Odporúčané články
Knižnica pre mládež mesta Košice v novembri spustila komunitný projekt Rozmanitosť ľudskosti 2024. Cieľom je podporiť a povzbudiť k čítaniu aj deti s poruchami učenia či čítania.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo budúcoročný rozpočet. Zahlasovalo zaň 31 poslancov, z 37 prítomných. Metropola východu bude hospodáriť s viac ako 324 miliónmi eur. Z podielových daní pochádza 107,5 milióna eur, z nich si 15,6 milióna prerozdelia mestské časti Košíc.