Ukrajinskí pediatri čakajú mesiace na Slovensku na uznanie diplomu. Platia vysoké poplatky
Desiatky ukrajinských lekárov stále čakajú na Slovensku na uznanie svojho diplomu. Ministerstvo zdravotníctva SR, ale aj profesné zdravotnícke komory od nich žiadajú, aby sa vrátili domov, kde im potvrdia, že ich atestácia nie je falošná.
Ukrajinskí zdravotníci pritom naďalej musia zaplatiť poplatky v neúnosnej výške. V tlačovej správe na to upozorňuje Medzinárodná asociácia lekárov a zdravotníkov na Slovensku (MALnS).
„Už trištvrte roka riešime napríklad ukrajinského pediatra, ktorý požiadal o uznanie vzdelania,’’ upozorňuje Alona Kurotová z MALnS. Keďže ho získal v spornom študijnom odbore pediatria, ktorý nie je podľa našej legislatívy rovnocenný so vzdelaním na Slovensku, rezort školstva požiadal o stanovisko jednu z našich lekárskych fakúlt. Tá mala porovnať obsah vzdelania ukrajinského pediatra so slovenským študijným programom všeobecné lekárstvo.
Aj toto je však podľa MALnS výrazný pokrok oproti minulosti, kedy sa všetky žiadosti pediatrov automaticky zamietali. Slovenské deti pritom podľa asociácie nemá kto liečiť. Ministerstvo zdravotníctva SR podľa MALnS dokonca v decembri o kritickej situácii v detských ambulanciách informovalo na svojom facebookovom profile s tým, že pediatri nie sú za tento stav zodpovední a nevedia ovplyvniť, koľko ich je. Tiež vyzvalo rodičov, aby kontaktovali pediatra, až keď majú vážne obavy o svoje dieťa. Ukrajinským pediatrom podľa asociácie nepomohol ani balík zákonov Lex Ukrajina, ktorý oficiálne platí už trištvrte roka. Ten mal uľahčiť príchod ukrajinských lekárov na náš trh, v realite to však platí len čiastočne.
„Okrem toho, že mnohí ukrajinskí lekári majú obmedzené možnosti nechať si doma potvrdiť platnosť svojich dokladov, stojí ich to aj nemalé peniaze. Ukrajinské dokumenty totiž treba ešte preložiť do slovenčiny, vyžaduje sa súdny preklad, kde sa poplatok pohybuje vo výške 50 až 100 eur,“ objasňuje Kurotová. Podľa nej by pomohlo aj prípadné dočasné zrušenie poplatkov, ako to v prípade ukrajinských zdravotníkov zaviedli v Českej republike. MALnS preto vyzýva slovenské inštitúcie, aby odstránili zbytočnú byrokraciu. „Ak sa niečo dá overiť online na diaľku, skúsme byť moderným štátom, ktorý nebude žiadať od ľudí z vojnou zmietanej krajiny, aby hľadali v zbombardovaných domoch svoje dokumenty,“ dodala Kurotová.
Zdroj SITA, su, dm
Odporúčané články
Od dnešného dňa platí na území Tatranského národného parku (TANAP) sezónna uzávera, potrvá do 30. apríla. Jej hlavným dôvodom je ochrana prírodného prostredia, fauny a flóry, najmä však chránených živočíchov.
Obyvatelia a cestujúci mestskou hromadnou dopravou sa stále častejšie stretávajú s nepríjemnými obmedzeniami spôsobenými aktmi vandalizmu na vozidlách MHD. Tento problém sa objavuje vo forme nelegálnych nápisov na autobusoch a električkách.
Členovia Hasičského a záchranného zboru navštívili Materskú školu Budapeštianska 1 a jej elokované pracovisko na Viedenskej 34 v Košiciach, aby najmenším deťom zábavnou a interaktívnou formou priblížili základy bezpečnosti a predstavili im prácu záchranných zložiek.