Únia hydinárov SR neodporúča konzumovať hydinové mäso z Poľska
Poľská kauza kŕmenia kurčiat, moriek a kačíc pre potravinárske účely premyslenými olejmi, ktoré sa používajú pri výrobe mazív a palív, vytvára pochybnosti o dodržiavaní európskych štandardov. Únia hydinárov Slovenska je rada za operatívny postup Štátne veterinárnej a potravinovej správy SR, ktorá podniká kroky na zachytenie poľského mäsa, ktoré by mohlo pre spotrebiteľov predstavovať riziko. Informácie o riziku týchto potravín na zdravie spotrebiteľa sú nedostatočné, do objasnenia problému Únia neodporúča konzumovať hydinové mäso z Poľska. Informovali o tom v tlačovej správe zástupcovia Únia hydinárov Slovenska.
Nejde o prvý problém s poľským mäsom, každoročne sa vyskytuje salmonelóza, kŕmenie poľskej hydiny zakázanou mäsokostnou múčkou, pridávanie nepovolených rastových hormónov a antibiotík do poľských krmív, používanie posypovej soli a pod. Únia preto apeluje na kontrolné orgány, aby radikálne preverili aj všetky subjekty, ktoré dovážajú na Slovensko poľskú hydinu, tu ju prebalia a vydávajú ju za slovenskú. Zároveň ubezpečujú spotrebiteľov, že v našich veľkochovoch sa používajú krmivá od osvedčených slovenských alebo českých výrobcov, ktoré sú bezpečné.
„Na každej našej farme a bitúnku je stály veterinárny dozor, ktorý kontroluje všetky technologické postupy vrátane používaných krmív, tak pri chove, ako aj spracovaní hydiny. Aj preto za posledných viac ako desať rokov sme nemali žiadnu aféru spojenú so slovenskou hydinou, ktorá by ohrozovala zdravie spotrebiteľov. Terajšia poľská aféra by mala byť ďalším dostatočným mementom pre každého spotrebiteľa, ktorý hľadá na pultoch predajní lacnú hydinu namiesto toho, aby hľadal tovar iba od slovenských chovateľov a spracovateľov hydiny. Pretože iba u slovenského hydinového mäsa dokážeme garantovať, že je čerstvé, kvalitné, skontrolované a najmä zdravotne bezpečné,” informoval z Únie hydinárov Ľubomír Urban.
Zdroj: SITA, it, kg
Odporúčané články
V poslednej dobe sa poslanec Miloš Ihnát, spoločne s poslankyňou Zemkovou ocitli v centre pozornosti, a to kvôli svojej fotografii zverejnenej na sociálnej sieti. Podľa najnovších správ z posledného zasadnutia krajského zastupiteľstva, malo byť voči Ihnátovi konanie zastavené.
Objem transakčných podvodov na Slovensku zostáva na stále vysokej úrovni. Ako ďalej upozornil vedúci oddelenia prevencie podvodov vo VÚB banke Radomír Adamkovič, v poslednom čase obzvlášť rastú aktivity podvodníkov v online priestore, kde sa im darí dosahovať vyššiu úspešnosť.
V katastri obce Roštár, patriacej do Košického kraja v okrese Rožňava, bol zaznamenaný pohyb medveďa. Informácia bola zverejnená na sociálnej sieti, a to prostredníctvom videa, ktoré zachytáva medveďa na ceste.