Únia miest Slovenska podáva návrh riešenia energeticko-klimatickej krízy pre vládu SR
Únia miest Slovenska (ÚMS) s expertným partnerom Budovy pre budúcnosť podávajú vláde SR návrh riešenia, ako spoločne a strategicky riešiť aktuálnu energetickú a klimatickú krízu. Energetická kríza nárastom cien za energie má vplyv na bezpečnosť a zdravie obyvateľov v mestách. Informovala o tom v tlačovej správe hovorkyňa a poradkyňa pre komunikáciu klimatickej krízy Daniela Piršelová.
Riešenie oboch kríz si vyžaduje okamžité riešenie. ÚMS rozhodnutie vlády o zastropovaní cien elektriny a plynu pre samosprávy víta. „Upozorňujeme však, že túto pomoc, vzhľadom na nastavené podmienky, mnoho miest nebude môcť využiť. Mestá aj napriek tomu pocítia nárast cien energií až v desiatkach percent. Preto sa potrebujú zamerať na jediné trvalé riešenia, a tým sú úspory energie a prechod od fosílnych palív k obnoviteľným zdrojom. Za kľúčové považujeme realizovať maximum týchto opatrení pred ďalšou vykurovacou sezónou 2023/2024,” uviedla Piršelová.
Ak majú samosprávy aj naďalej poskytovať služby svojím obyvateľom, ako je prevádzka materských a základných škôl, či poskytovanie sociálnych služieb, kultúry a športu, je potrebné, aby štát odstránil bariéry a upravil podmienky, ktoré sťažujú samosprávam riešiť aktuálne problémy strategicky.
ÚMS odporúča vláde SR zamerať sa aj na opatrenia, ako zriadiť investičnú podporu rýchlych opatrení pre účely zníženia spotreby energie vo verejných budovách a podporu prípravy komplexných projektov obnovy verejných budov, zabezpečiť zákonnú povinnosť dodávateľov energií a iných služieb sieťových odvetví poskytovať samosprávam dáta o ich spotrebe v zrozumiteľne spracovateľnej forme na požiadanie a v stanovenej lehote bez poplatku a pripraviť podklady k zelenému verejnému obstarávaniu aj pre projekty úspor energie. V rámci systémových opatrení Únia apeluje na zvýšenie vlastných zdrojov samospráv, aby boli schopné realizovať investície nezávisle od dostupnosti nestabilných zdrojov Európskej únie.
Zdroj: (SITA, DSe, kg)
Odporúčané články
Pred nedávnom sa kultúrno-spoločenské centrum v mestskej časti Košice-Západ naplnilo tónmi zborového spevu.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
V katastri obce Roštár, patriacej do Košického kraja v okrese Rožňava, bol zaznamenaný pohyb medveďa. Informácia bola zverejnená na sociálnej sieti, a to prostredníctvom videa, ktoré zachytáva medveďa na ceste.