Únia predstavila ďalšie kroky v oblasti ochrany oceánov
Európska komisia (EK) v piatok v rámci samitu „One Ocean“, ktorý usporiadalo Francúzsko v Breste, navrhla v mene Európskej únie (EÚ) iniciatívy na ochranu oceánov. Na podujatí vystúpila predsedníčka EK Ursula von der Leyenová, ktorá predstavila tri hlavné iniciatívy za zlepšenie spolupráce v prospech ochrany a obnovy oceánov. Sú nimi nová medzinárodná koalícia za ochranu biodiverzity na otvorenom mori; veľký projekt v oblasti výpočtovej techniky, ktorý výskumným pracovníkom umožňuje digitálne simulovať svetové oceány; a výskumná misia EÚ zameraná na obnovu oceánov a vôd do roku 2030. Príspevok EÚ na samite predstavili aj eurokomisári Mariya Gabrielová, Adina Valeanová a Virginijus Sinkevičius, informovala EK v tlačovej správe.
Von der Leyenová na samite rozbehla činnosť koalície za biodiverzitu v oblastiach mimo jurisdikcie jednotlivých štátov (BBNJ), ktorá zdôrazňuje úlohu EÚ ako hybnej sily globálnej ochrany morí. Iniciatíva spája tých, ktorí sa podobne ako EÚ a jej členské štáty usilujú o ambicióznu dohodu Organizácie Spojených národov o zachovávaní biodiverzity v oblastiach mimo jurisdikcie jednotlivých štátov, ktoré pokrývajú 95 % oceánov.
Spomenutá misia „Obnova našich oceánov a vôd do roku 2030“ bude podporovať veľké inovačné projekty zamerané na vývoj a testovanie ochranných riešení 30 % morskej oblasti EÚ, obnovu morských a vodných ekosystémov, zníženie plastového odpadu v mori, úbytok živín, zníženie používania chemických pesticídov o 50 % a zabezpečenie klimaticky neutrálneho a obehového modrého hospodárstva. V rámci tejto misie podľa von der Leyenovej vznikne oceánska digitálna platforma – európske digitálne dvojča oceánu, čo je výpočtové prostredie založené na pozorovaniach, modeloch a najnovších technologických výdobytkoch. Umožní posúdiť rôzne scenáre, zlepšiť chápanie morského prostredia, poskytovať poznatky ako podklad pre rozhodovanie, ako aj zabezpečí otvorený a neobmedzený prístup k námorným údajom, pokryje medzery v poznatkoch a podporí integráciu súčasných prognostických a modelovacích aplikácií na úrovni EÚ. Únia tiež pracuje na zlepšovaní oceánskej gramotnosti, na čo slúži napríklad koalícia EU4Ocean.
EÚ sa vo svojej politike súvisiacej s oceánmi zameriava na mnohé aspekty. V rámci ochrany morskej biodiverzity a zdrojov napríklad zastáva dlhodobé presadzovanie nulovej tolerancie voči nezákonnému, nenahlásenému a neregulovanému rybolovu a prijíma opatrenia na jeho potlačenie. Pri riešení znečistenia plastmi má EÚ dve hlavné priority, a to zníženie znečistenia plastmi a urýchlenie prechodu na obehové hospodárstvo. V oblasti riešenia zmeny klímy chce zase prechod na námornú dopravu s nulovými emisiami.
Zdroj: (SITA, dm;ns)
Odporúčané články
Členovia Hasičského a záchranného zboru navštívili Materskú školu Budapeštianska 1 a jej elokované pracovisko na Viedenskej 34 v Košiciach, aby najmenším deťom zábavnou a interaktívnou formou priblížili základy bezpečnosti a predstavili im prácu záchranných zložiek.
Vianočné sviatky sú časom solidarity a pomoci tým, ktorí to najviac potrebujú. Mestská časť Košice – Juh organizuje v termíne od 18. novembra do 29. novembra 2024 potravinovú zbierku pod názvom „Daruj kilečko“. Jej cieľom je pripraviť štedrejšie Vianoce pre občanov v núdzi.
Obyvatelia ulice Slobody v Košiciach sa rozhodli pomôcť opusteným psom v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) pri Haniske.