Univerzita bez hraníc na UPJŠ privítala 48 detí
Na 11. ročníku Univerzity bez hraníc, ktorý sa v pondelok začal v priestoroch Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach, sa zúčastňuje 48 detí. Takzvaná detská univerzita počas tohto týždňa zahŕňa interaktívne prednášky vysokoškolských pedagógov všetkých piatich fakúlt UPJŠ, praktické ukážky či experimenty.
„Tento ročník je tiež ponúknutá rozšírená aktivita zameraná na budovanie a prehlbovanie ekologického správania a povedomia. Väčšina popoludňajších aktivít je venovaná telesným aktivitám na Ústave telesnej výchovy a športu UPJŠ,“ informoval hovorca UPJŠ Tomáš Zavatčan.
Podujatie je určené žiakom ukončeného 5. a 6. ročníka základných škôl. Na praktických príkladoch sa naučia starostlivosti o vlastné telo, získajú prehľad o podstate povolaní lekára, právnika, učiteľa i vedca. Vyskúšajú si simulovaný súdny proces, predstavené im bude aj fungovanie verejnej správy a hravou formou spoznajú digitalizačný proces prebiehajúci v Univerzitnej knižnici UPJŠ. Denný detský tábor ukončí v piatok (16. 7.) slávnostná promócia.
„Oproti projektom podobného charakteru je Univerzita bez hraníc koncepčne zameraná na sprístupnenie sveta vedy a vzdelania aj deťom pochádzajúcim zo sociálne vylúčených vrstiev našej spoločnosti s cieľom podporiť tak rozvoj ich talentu, schopností a zručností. Teší nás, že tak ako každý rok, aj tentoraz sa na ňom zúčastnia deti z detských domovov, ktoré s veľkým záujmom vnímajú ‘vážny a seriózny’ akademický svet a prejavujú záujem o nové poznatky,“ uviedla koordinátorka projektu Adriana Sabolová.
Zdroj: (TASR,hol mia)
Odporúčané články
Na Slovensku boli potvrdené tri nové prípady vysoko infekčného ochorenia – osýpok. Ochorenie sa vyskytlo v rámci jednej rodiny v mestskej časti Košice – Šaca u osôb vo veku 21 rokov, dva roky a jeden rok. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR varuje, že vzhľadom na povahu osýpok sa očakáva ďalší nárast počtu prípadov.
V Košiciach si obyvatelia už po piatykrát môžu adoptovať chodník. Ako samospráva informovala na svojom webe, všetci, ktorí už v minulosti mali adoptovaný chodník a splnili s tým súvisiace povinnosti, sa už môžu registrovať v novej aplikácii Adaptie.
Mesto Košice spustilo proces odbornej analýzy, ktorej cieľmi sú hodnotenie súčasného modelu výkonu a kompetencií mesta a mestských častí a hľadanie optimálneho riešenia pre efektívnejšie a hospodárnejšie fungovanie. Tento krok je reakciou na potrebu zlepšenia kvality a dostupnosti verejných služieb, ako aj na zabezpečenie spravodlivého a transparentného financovania samotného mesta i mestských častí.