UPJŠ si nemôže dovoliť stratiť zahraničných študentov!
Podľa Igora Matoviča Slovensko dlhodobo trpí nedostatkom zdravotníkov. Preto prišiel spolu s ministerstvom zdravotníctva s návrhom zvýšenia počtu medikov. Matovič plánuje zvýšiť počet medikov zo 700 na 1200 v ročníku už od nasledujúceho školského roka. „Bude to stáť dodatočné milióny eur ročne? Bude. A tak je to správne. Lebo na zdraví záleží,“ tvrdí šéf rezortu financií na sociálnej sieti. Redakcia KOŠICE: DNES v tejto súvislosti oslovila dekana Lekárskej fakulty na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach prof. MUDr. Daniela Pella, PhD.
Na štyroch lekárskych fakultách sa vzdeláva ročne do 700 slovenských medikov v ročníku a približne 430 medikov v ročníku zo zahraničia. Okrem toho fakulty tvrdia, že k nim vedia prijať dodatočných 100 medikov. Lekárske fakulty podľa ministra financií zároveň tvrdia, že zahraničných študentov musia prijímať, lebo od nich získajú približne o 4-tisíc eur ročne viac na študenta, ako za slovenských medikov od štátu. „Považujem za znak absolútneho nerozumu nezaplatiť lekárskym fakultám spomenutý rozdiel a nezískať tak ročne dodatočné stovky miest pre slovenských medikov, pri ktorých je veľká šanca, že aj na Slovensku zostanú,“ dodal Matovič.
Slovenská lekárska komora (SLK) sa k tomuto návrhu vyjadrila a uviedla, že takýto nárast slovenských študujúcich medikov v jednom ročníku na niektorej zo štyroch lekárskych fakúlt môže viesť k výraznému zhoršeniu kvality výuky. SLK návrh považuje za neefektívny, pretože podľa nich rieši iba jeden problém. „Aktuálne priestorové kapacity a personálne možnosti zo strany pedagógov lekárskych fakúlt najmä vo vyšších, teda klinických ročníkoch, nemôžu absorbovať navýšenie počtu študentov bez rozsiahleho rozšírenia výukovej bázy,“ upozorňuje SLK. Takéto rozšírenie sa podľa komory nedá realizovať zo dňa na deň.
UPJŠ je schopná zvýšiť počet o 50, maximálne 80 medikov
„Isté voľné kapacity na prijatie nových študentov sme schopní vytvoriť, no pochopiteľne na zvýšený počet študentov musia byť naviazané aj naše vyššie investície z našej strany a tie musia byť kryté nejakými zdrojmi. Za rozumné predstavujem navýšenie počtu študentov o zhruba päťdesiat, maximálne osemdesiat, s ohľadom na naše kapacitné možnosti, ale aj z pohľadu udržania kvality výučby, aj kvality našich absolventov,” uviedol dekan Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach prof. MUDr. Daniel Pella, PhD. a dodal, že so zvýšeným počtom medikov môže poklesnúť aj ich úspešnosť štúdia.
Univerzitu limituje aj počet a veľkosť posluchární, prístrojové vybavenie pracovísk, ale aj množstvo a kvalita pedagógov. “Ak chceme byť konkurencieschopní, potrebujeme tiež vytvoriť také platové podmienky, aby sme boli atraktívni pre kvalitných učiteľov, vrátane zahraničných. Taktiež budeme musieť investovať do rozšírenia nášho Centra simulátorovej a virtuálnej reality, ktoré nám výdatne pomáha pri teoretickej a praktickej výučbe od minulého roka,” uviedol dekan. “Realita je taká, že výučbu slovenských študentov prijatých navyše oproti nami plánovaným počtom v predošlých rokoch financujeme z príjmov za výučbu všeobecného a zubného lekárstva v anglickom jazyku a naše opakované rokovania s predstaviteľmi rezortu zdravotníctva a školstva nepriniesli očakávaný výsledok,” uvádza dekan lekárskej fakulty.
Pri prijatí nových študentov bol podľa dekana príspevok iba časovo obmedzený a nepokrýva ich celé štúdium, ktoré je na lekárskej fakulte šesťročné. Preto zvýšenie slovenských študentov nepredstavuje automatické zníženie počtu zahraničných študentov.
Dekan zároveň upozorňuje, že na lekársku fakultu neprijímajú zahraničných študentov na úkor tých slovenských. Slovenskí aj zahraniční študenti tvoria podľa Daniela Pellu jeden celok a spolu posúvajú univerzitu na vyššie priečky v rankingoch. Ak by univerzita zahraničných študentov a učiteľov neprijímala, skončila by pravdepodobne na chvoste rebríčka európskych univerzít. “Takisto nie je treba zabudnúť zdôrazniť, že nestačí iba produkovať nových absolventov medicíny, ale je nutné ich aj zastabilizovať, aby mladí lekári neodchádzali po ukončenia štúdia pracovať do zahraničia,” dodal na záver dekan lekárskej fakulty.
Zdroj: (SITA, su, dm; META/Igor Matovič; ZL)
Odporúčané články
Detská fakultná nemocnica (DFNKE) otvorila dvere prvej očnej ambulancie pre detských pacientov. Ambulancia sa bude venovať deťom s rôznymi ochoreniami zraku a očných štruktúr. Špecializovaná ambulancia zároveň ponúka komplexné diagnostické a liečebné služby, ktoré sú zamerané na široké spektrum očných ťažkostí.
Najkrajšie sviatky roka začínajú v Košiciach už v prvú adventnú nedeľu 1. decembra. Úderom šestnástej hodiny sa rozsvietením vianočného stromčeka a výzdoby pri súsoší Immaculata na Hlavnej ulici štartuje program už 29. ročníka obľúbených Košických rozprávkových Vianoc.
Viac ako stovka ľudí sa včera zišla pred historickou budovou staromestskej radnice v Košiciach, aby spoločne uctili pamiatku obetí vojny a vyjadrili podporu Ukrajine. Toto pietne zhromaždenie, organizované pri príležitosti 1000 dní od začiatku invázie, spojilo obyvateľov mesta v symbolickom sviečkovom pochode.