Uplynie 35 rokov, odkedy WHO vyradila homosexualitu zo zoznamu duševných chorôb
V sobotu 17. mája plynie 35 rokov, odkedy Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyradila homosexualitu zo zoznamu duševných chorôb. Pripomenú to rôzne kvír podujatia aj kampaň Dúhová stužka. „Svetová zdravotnícka organizácia nepovažuje homosexualitu za ochorenie už od roku 1990. Túto informáciu musíme na Slovensku pripomínať tak často, ako sa len dá, pretože naratív vládnych strán, ale aj spoločnosti, ju opomína alebo ignoruje,“ povedal Róbert Furiel, riaditeľ OZ Saplinq, ktoré zastrešuje kampaň Dúhová stužka.

17. máj je od roku 2004 známy aj ako Medzinárodný deň boja proti homo, bi, trans a intersexfóbii (tzv. IDAHOBIT) – práve kvôli svojmu významu pre LGBTI+ ľudí po celom svete. Na Slovensku si počas tohto dňa už piaty rok pripíname dúhové stužky – symboly solidarity s LGBTI+ ľuďmi. Podľa Furiela práve dúhová stužka ponúka možnosť, ako jednoduchým gestom ukázať LGBTI+ ľuďom rešpekt a podporiť organizácie a iniciatívy, ktoré im pomáhajú.
V sobotu predpoludním sa bude v Bratislave konať Beh dúhovej stužky, ktorý organizuje kvír športový klub Lotosové kvety, a festival Pride Košice. Organizácia Amnesty International Slovensko pozýva na zhromaždenie IDAHOBIT 2025 – Práva kvír ľudí dnes. A práva ďalších kedy?, ktoré sa začína o 17:00 v parku pred Národnou radou SR. Filmový festival inakosti a medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet prinesú do Bratislavy, Košíc, Banskej Bystrice a Rimavskej Soboty príbehy zo života LGBTI+ ľudí vo forme piatich krátkych filmov na podujatiach s názvom Teplé kraťasy. V Košiciach si na svoje prídu fanúšikovia a fanúšičky tanca na workshope Vogue Intensive.
Večer 17. mája sú v Bratislave na výber dve kultúrne podujatia – kabaretná šou PiNKBUS alebo divadelné predstavenie Koniec Eddyho od Nomantinels. Na všetkých podujatiach bude možnosť podporiť kampaň Dúhová stužka. Online sa do kampane možno zapojiť na www.duhovastuzka.sk až do 31. mája.
Zdroj:(SITA,ma)
Odporúčané články

Mestské lesy Košice a.s. upozorňujú verejnosť na dočasné obmedzenia turistiky v lesoparku v dôsledku nepriaznivého počasia. V uplynulých dňoch došlo k pádu stromu na turistickú útulňu na Kráľovej studni, ktorá je až do odvolania uzatvorená.

V Košiciach žilo pred druhou svetovou vojnou približne 60-tisíc obyvateľov, z nich bolo približne 12 500 Židov. Väčšina žila v južnej časti mesta, kde vyrástli i viaceré synagógy, približuje pre agentúru SITA kurátorka Galérie Ľudovíta Felda v Košiciach Jana Teššerová. Deportácie Židov z Košíc sa začali až v roku 1944, keďže mesto od prvej viedenskej arbitráže v roku 1938 patrilo pod Maďarsko. Deportovaných bolo 15 807 Židov, a to nielen zo samotného mesta, ale aj z blízkeho okolia.

Jeseň života môže byť občas osamelým obdobím. Pre našich seniorov je dôležité, aby toto obdobie prežili šťastne a v spoločnosti iných ľudí. Do redakcie nám napísal čitateľ, ktorý sa pýtal, kde by sa jeho postarší sused mohol zoznámiť s rovesníkmi práve preto, aby nebol sám. V tomto článku sme pre vás pripravili informácie o možnostiach pre seniorov dostupných v Košiciach.