Uplynulo 10 rokov od vypuknutia požiaru na hrade Krásna Hôrka. Ako vyzerá dnes?
Hrad zo 14. storočia, ktorý vlastnili tri významné rody: Mariássyovci, Bebekovci a Andrássyovci je od roku 1961 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. 10. marca v roku 2012 ho však zasiahol požiar. V súčasnosti na hrade prebieha rozsiahla rekonštrukcia.
Požiar na hrade Krásna Hôrka
Požiar, ktorý vypukol na Hrade Krásna Hôrka, 10. marca v roku 2012, zasiahol všetky strechy, ktoré zhoreli, poškodený bol interiér horného gotického hradu a aj mnohé zbierkové predmety. Na obnove hradu Krásna Hôrka bolo ku koncu roku 2021 preinvestovaných 6 805 175 eur, ktoré pochádzali najmä z poistného plnenia, v menšej miere zo štátneho rozpočtu a verejnej zbierky. Komplexná obnova Dolného, Stredného a Horného hradu plus podhradia bude stáť 34 942 259,02 eur. Finančné prostriedky pre SNM schválila vláda.
“Málokto z nás zabudol na divoké plamene, ktoré pohltili náš hrad Krásna Hôrka, na pocit bezmocnosti”
Pracovníci dúfajú, že sa hrad čo najskôr zrekonštruuje a bude sprístupnený pre návštevníkov. Od roku 2017 sa 10. marca na hradnom kopci stretávajú ľudia, ktorí chcú preukázať svoju nespokojnosť s dlhotrvajúcou rekonštrukciou. Organizátormi akcie sú futbalový klub Krásnohorské Podhradie, KRH FitKul a miestny dobrovoľný hasičský zbor obce – DHZO Krásnohorské Podhradie. “Málokto z nás zabudol na divoké plamene, ktoré pohltili náš hrad Krásna Hôrka, na pocit bezmocnosti,” dodali na sociálnej sieti.
10. výročie od vypuknutia požiaru
“Ak si s nami spoločne chceš zaspomínať, tak sa pridaj k nám, dňa 10.3.2022, vo štvrtok, o 17:00 a príď na hradný kopec. Budeme radi, ak si so sebou prinesieš malé svetielko (ak nemáš, stačí aj mobil),” uviedli organizátori akcie na Facebooku.
Prečo sa podujatie organizuje od roku 2017?
Naša redakcia oslovila priamo jedného z organizátorov tohto podujatia – DHZO Krásnohorské Podhradie s otázkou prečo začali organizovať podujatie práve od roku 2017. “Dovtedy v nás žila iskra nádeje že sa niečo s obnovou hradu bude diať, no realita sa stala skutočnosťou a dodnes hrad nemáme otvorený. Odvtedy sa každý rok snažíme pripomenúť umiestnením smutného smajlíka na hradnom kopci pre pomalú rekonštrukciu hradu. Keď bude hrad dokončený smutného smajlíka nahradí veselý. Tento rok je už 10. výročie a preto sme si pripravili prekvapenie,” uviedol Daniel Freivolt, veliteľ dobrovoľného hasičského zboru obce.
Zdroj: (SITA, mb;DSe) (vu)
Odporúčané články
V piatok 15. novembra sa centrum Košíc zaplnilo dobrosrdečnými ľuďmi, ktorí prišli podporiť dobročinnú akciu inšpirovanú odkazom svätej Alžbety Uhorskej. Táto šľachetná žena, známa svojou neúnavnou pomocou chudobným, opusteným a chorým, sa už päť rokov teší titulu patrónky mesta Košice. Celá akcia sa niesla v znamení charity a solidarity.
Cestujúca verejnosť využívajúca slovensko–ukrajinský cestný hraničný priechod Ubľa – Malyj Bereznyj by mala zbystriť pozornosť. Dňa 18. novembra 2024 v čase od 9:00 do 13:00 bude na tomto priechode dočasne pozastavená prevádzka z dôvodu nevyhnutných elektroinštalačných stavebných prác.
Všetkých 880 chodníkov v projekte „Adoptuj si chodník a zarábaj“ bolo počas prvých dní tohtoročného piateho ročníka adoptovaných. Mesto Košice tak od včera pridáva nové úseky, čím zvýši počet adoptovateľných chodníkov na viac ako 900.