Uskutočnilo sa prvé stretnutie k eliminácii nenávistných prejavov a extrémizmu
Na podnet ministra spravodlivosti SR Viliama Karasa sa vo štvrtok 3. novembra uskutočnilo prvé pracovné stretnutie zo série diskusií na tému nenávistných prejavov a extrémizmu.

Viac ako 30 odborníkov na extrémizmus z najdôležitejších inštitúcií, akademickej sféry i mimovládneho sektora diskutovalo o aktuálnom nastavení trestného práva a taktiež si vymieňali skúsenosti v oblasti prevencie extrémizmu. „Na stretnutí zazneli cenné podnety a bolo jednoznačne cítiť, že tu je dobrá vôľa riešiť problémy pomocou otvoreného dialógu a vzájomnej spolupráce,” povedal minister. Ako v tlačovej správe ďalej informuje Ministerstvo spravodlivosti SR (MS SR), na stretnutí sa zúčastnili i štátni tajomníci MS SR Peter Sepeši a Edita Pfundtner.
Ministerstvo spravodlivosti je toho názoru, že problematika extrémizmu a osobitne nenávistných prejavov v spoločnosti si vyžaduje osobitnú pozornosť a komplexný prístup. „Zhodli sme sa na ďalšej nadrezortnej spolupráce a verím, že z tejto spolupráce vzídu dobré riešenia,” doplnil Karas. Viacerí účastníci sa podľa ministerstva zhodli na potrebe prevencie vrátane lepšej spolupráce so školskými zariadeniami. „Konsenzus nastal aj pri téme posilnenia využívania služieb probačných a mediačných úradníkov,” dodalo ministerstvo.
Na stretnutí boli prítomní odborníci z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, Ministerstva vnútra SR i Ministerstva kultúry SR a taktiež aj odborníci zo slovenského Policajného zboru, Národnej kriminálnej agentúry, Úradu špeciálnej prokuratúry a Generálnej prokuratúry. Taktiež sa na ňom zúčastnili aj špecialisti z Univerzity Komenského v Bratislave, Justičnej akadémie či Paneurópskej vysokej školy v Bratislave a taktiež odborníci zo Špecializovaného trestného súdu v Pezinku a Najvyššieho súdu SR.
Zdroj: SITA, DSE, vr
Odporúčané články

Bývalý minister obrany Jaroslav Naď dnes odišiel z policajného výsluchu týkajúceho sa darovania vojenskej munície Ukrajine bez vzneseného obvinenia. Ako uviedol pre médiá, vyšetrovatelia, ako aj Európska prokuratúra v tomto prípade vychádzali z čiastkových informácii, ktoré im buď na základe lajdáctva alebo zámeru poskytli ľudia, ktorí momentálne pôsobia v rezorte obrany.

Premiér Robert Fico atentátnikovi Jurajovi Cintulovi odpustil, do súdneho konania však nebude vstupovať. Na sociálnej sieti to uviedol predseda vlády Fico (Smer-SD). Ako uviedol, aktívne nevstupoval ani do vyšetrovania, a neurobí tak ani v štádiu súdneho konania.

Slovensko zvládlo epidémiu slintačky a krívačky, pričom štátne orgány postupovali správne. Vyhlásil so dnes prezident Peter Pellegrini po tom, čo sa stretol s ministrom pôdohospodárstva Richardom Takáčom (Smer-SD), ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom (Hlas-SD) a zástupcami ďalších inštitúcii, ktoré sa na boji proti nákaze postupujúcej hospodárske zvieratá podieľali. Podľa Pellegriniho ide celkovo o tisíce ľudí.