Usmernenia týkajúce sa podpory a prijímania žiakov z Ukrajiny nájdu školy na webe ministerstva

Usmernenia týkajúce sa podpory žiakov a prijímania žiakov z Ukrajiny nájdu školy v samostatnej záložke na webe Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Informoval o tom jeho odbor komunikácie a marketingu. Školy v nej nájdu materiál, ako zvládnuť podporu žiakov v kontexte aktuálneho diania na Ukrajine, pričom behom dnešného dňa aj usmernenie pre riaditeľov, ako prijímať žiakov z Ukrajiny a pomôcť im s adaptáciou.
V pláne je aj materiál pre rodičov z Ukrajiny v ukrajinskom jazyku, aby vedeli, ako majú postupovať pri začlenení detí do školy. Ministerstvo v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine pracuje na sérii prípravných opatrení, jeho priamo riadené organizácie tvoria webináre a semináre pre učiteľov, ktorých pripravujú na začlenenie žiakov z Ukrajiny. Rezort tiež zriadil samostatnú mailovú adresu ukrajina@minedu.sk, na ktorú sa môžu školy obrátiť s otázkami alebo so žiadosťou o pomoc pri zvládaní súčasnej situácie.
Šéf rezortu školstva Branislav Gröhling (SaS) podotkol, že od začiatku, keď vypukla vojna na Ukrajine, sa snažia byť čo najsúčinnejší a pripraviť školy na zvládnutie tejto situácie. „Sme v kontakte s riaditeľmi škôl v pohraničí, ale aj so samosprávami, ktorých sa príchod ukrajinských rodín dotýka. Rovnako sa však situácia môže dotknúť všetkých škôl, či už ide o prijatie žiakov z Ukrajiny alebo o to, ako aktuálne situáciu prežívajú žiaci a ich rodiny,“ priblížil a zdôraznil, že sú pripravení pomôcť každému žiakovi, ktorý príde z Ukrajiny do slovenských škôl. Dodal, že v prípade, že na školu príde výrazný počet žiakov z Ukrajiny, ministerstvo bude pripravené školu dofinancovať.
Štátna tajomníčka ministerstva školstva pre inklúziu, národnostné školstvo a celoživotné vzdelávanie Svetlana Síthová považuje za dôležité aj dôraz na psychologickú podporu žiakov. „Pocity strachu, neistoty môžu v týchto chvíľach prevládať, preto nezabúdajme, že sme v tom spolu,“ objasnila.
Zdroj: (SITA, kh;adz)
Odporúčané články

Dvojúrovňová samospráva v Košiciach má svoje pozitíva, no vyvstávajú z nej aj určité problémy. Pre agentúru SITA to skonštatoval Jozef Andrejčák z Katedry verejnej politiky a teórie verejnej správy Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach. Ako Andrejčák ďalej uviedol, od roku 1990, keď bola dvojúrovňová samospráva v metropole východu zavedená, sa ukázali určité jej pozitíva, napríklad v podobe decentralizácie či subsiadiarity, ktoré sú pre dvojúrovňovú samosprávu typické.

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) informuje cestujúcu verejnosť a obyvateľov o plánovanom čistení električkových tratí, ktoré sa uskutoční v noci z 28. na 29. apríla 2025.

V utorok 2. apríla 2025 zasahovali trebišovskí profesionálni aj dobrovoľní hasiči pri rozsiahlom požiari, ktorý vypukol v chatovej oblasti mesta Sečovce.