Úspešný deň pre Slovensko! Parlament schválil reformu nemocníc a štátny rozpočet. KEDY nastanú prvé zmeny?
Parlament včera (14. 12.) schválil reformu nemocníc a štátny rozpočet na budúci rok. Koálícia o tom informovala aj na včerajšej tlačovej besede s názvom „Úspešný deň pre Slovensko“. Za reformu zdravotníctva hlasovalo 76 poslancov, medzi nimi však nebol žiaden člen hnutia Sme rodina.
„Pre občanov sme pripravili výrazné zvýšenie zdravotnej starostlivosti,“ uviedol Eduard Heger. Podľa jeho slov je táto reforma veľkým darom pre občanov Slovenskej republiky. „Táto koalícia chce výsledky pre občanov, hoci áno, brodíme sa v pandémii a je to veľmi ťažké. Ale verím, že vás z tejto pandémii vyvedieme a na konci volebného obdobia budete vidieť významné výsledky, ktoré výrazne posunú Slovensko dopredu,“ vyhlásil premiér.
Schválený bol aj štátny rozpočet, za ktorý sa Eduard Heger poďakoval ministrovi financií, ktorý tento rozpočet pripravil na rok 2022.
Schválenie reformy ako začiatok tvrdej práce
„Schválenie je pre nás len začiatok tvrdej práce, aby sme mohli začať nemocnice, rekonštruovať oddelenia, budovať nové typy zariadení a takisto zriaďovať nové ambulancie a samozrejme personálne posilniť naše zdravotníctvo,“ povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, ktorý je presvedčený, že občania Slovenska budú mať v priebehu pár rokov kvalitnejšiu a dostupnejšiu zdravotnú starostlivosť.
Do roku 2026 je podľa slov Krajčího potrebné do ústavnej zdravotnej starostlivosti preinvestovať miliardu eur. „Týmto zákonom sa zavádza aj nový nárok, ktorý doteraz nemali. A to je nárok, že musia byť ošetrení, zoperovaní do maximálnej čakacej lehoty, ktorú určia odborníci. To budú manažovať poisťovne, ktoré si budú objednávať svojich poistencov a posielať ich do najlepších centier na Slovensku tak, aby dostali tú najkvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť do maximálnej čakacej lehoty,“ dodal bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí, ktorý túto reformu spolu so svojim tímom dotiahol do konca.
Pri nesplnení tohto nároku, pacienti budú mať nárok na ošetrenie aj u nezazmluvnených poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti či už doma na Slovensku alebo v zahraničí.
„Reforma nemocníc prináša ľuďom garanciu kvality, nie len materiálno-technické zabezpečenie, personálne zabezpečenie, ale aj napríklad počet výkonov, ktorý je bezpečný pre toho pacienta. Prináša financie do zdravotníctva, nie len spomínanú miliardu, ale aj dotácie pre vznik ambulancií v regiónoch a garancie pre tie nemocnice, ktoré sa budú transformovať. Prináša garanciu časovej dostupnosti pacientov,“ uviedla predsedníčka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková.
Potom ako prezidentka tento zákon podpíše, zriadi sa kategorizačná komisia a dôjde k nominácii odborníkov. To už podľa slov generálneho riaditeľa Sekcie reformnej agendy Oskara Dvořáka oficiálne spúšťajú. Do 1. 7. 2022 musia stihnúť kategorizáciu zdravotnej starostlivosti, ktorá bude určovať charakter nemocníc, čo budú poskytovať, aké budú čakacie lehoty, aké budú materiálno-technické požiadavky či personálne požiadavky. Na základe toho má byť do konca roka 2022 vytvorená sieť nemocníc. Prvé zmeny by mohli nastať od roku 2024.
Sieť všeobecných lekárov začnú monitorovať na začiatku roka 2022 a prvé ambulancie by mali vznikať ešte pred samotnou reformou nemocníc a transformáciou siete, v roku 2023.
Štátny rozpočet je zákon roka
„Kvalitný, zodpovedný rozpočet, ktorý samozrejme je nevyhnutný na to, aby sme ako štát fungovali,“ týmito slovami opísal schválený štátny rozpočet minister financií Igor Matovič. „Zodpovedne otáčame každé jedno euro, aby sme hospodárili s našimi spoločnými prostriedkami ako so svojimi vlastnými a aby sme ustrážili tieto peniaze aj pre budúce generácie,” ubezpečil Igor Matovič.
„Rozpočet je zákon roka, sú to základné pravidlá, ktoré celej krajine umožňujú fungovať,“ povedal predseda finančného výboru Marián Viskupič. Je to aj zákon, s ktorým nie každý je spokojný a každý minister povie, že potrebuje viac financií. Podľa slov Viskupiča je toto tá zhoda, kde našli kompromis.
Zdroj: (nrsr.sk, Zuzana Lajčiaková)
Odporúčané články
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
Polievka sv. Alžbety aj tento rok pomôže ľuďom v ťažkých životných situáciách. Dobrovoľná zbierka je súčasťou Festivalu sakrálneho umenia. Ako informovalo mesto Košice, podujatie sa začne v piatok 15. novembra o 13:00, na Alžbetinej ulici pred Dómom sv. Alžbety.
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.