Ústavný súd sa bude zaoberať návrhom, či je odoberanie benefitov predstaviteľom komunistického režimu v súlade s ústavou

Ústavný súd SR na dnešnom neverejnom zasadnutí pléna prijal na ďalšie konanie v celom rozsahu návrh skupiny 31 poslancov na začatie konania o súlade zákona o odobratí nezaslúžených benefitov predstaviteľom komunistického režimu s Ústavou Slovenskej republiky. Zároveň pozastavil účinnosť tohto zákona. Informovala o tom hovorkyňa ÚS SR Martina Ferencová.
Ústavný súd konštatoval, že sociálne dávky či dôchodkové dávky, ktoré jednotlivec poberá, predstavujú jeho majetok. Právna úprava vyjadrená v napadnutom zákone preto predstavuje právny základ pre zásah (obmedzenie) do tohto majetku vo forme zníženia dôchodku pre adresátov právnej normy. Ústavný súd však musí predísť tomu, aby osobám bolo do ich majetku zasiahnuté predtým, ako príde k posúdeniu ústavnosti napadnutého zákona. Osobitne, ak ide o kategóriu poberateľov dôchodku, pri ktorej často tento dôchodok tvorí jediný zdroj príjmu. K tomu práve slúži aj inštitút dočasného pozastavenia účinnosti právneho predpisu.
Ak by ústavný súd nepozastavil účinnosť napadnutej právnej úpravy, vzniknutý následok by mohol byť, respektíve by bol nenapraviteľný pre adresátov právneho predpisu. Prípadné vyhovenie podanému návrhu vo veci samej by totiž nemalo spätné účinky. Ústavný súd dospel k záveru, že hrozba nepriaznivých dopadov do sféry adresátov zákona je reálna, priama a konkrétna. Z týchto dôvodov rozhodol tak, že pozastavil účinnosť tohto zákona.
Zdroj: (SITA, mt;mlu)
Odporúčané články

Na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) v Košiciach inštalovali výstavu Unissued Diplomas – Neodovzdané diplomy. Putovná výstava fotografií, ktorá potrvá do 11. apríla, si uctieva pamiatku 40 študentov, ktorí nemohli ukončiť štúdium, pretože zahynuli v rusko-ukrajinskej vojne.

V areáli Košickej Kalvárie v mestskej časti Sever začal archeologický výskum, ktorý je nevyhnutným predpokladom pre pripravovanú komplexnú obnovu kaplniek a ich okolia. Práce prebiehajú v kryptách, ktoré sú súčasťou viacerých kaplniek.

Európa sa môže ocitnúť vo vodnej kríze, kedy dostupnosť vody nebude samozrejmosťou. Vodárenská infraštruktúra v celej Európe, nielen na Slovensku, je zastaraná a vyžaduje si obrovské investície. Riešenie tejto situácie bez využitia inovatívnych foriem financovania, či zapojenia súkromného sektora nebude možné. A to zas nebude možné bez odpolitizovania témy a zreálnenia regulácie. Vyplynulo to z diskusie za okrúhlym stolom na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli venovanej European Water Resilience Strategy – EWRS (Európskej stratégii vodnej odolnosti). Tá sa prirodzene dotýka aj Slovenska.