Utečencom z Ukrajiny pomáhajú aj slovenskí hasiči. Ako to vyzerá v núdzovom tábore?

Popri príslušníkoch Policajného zboru, colníkoch z Finančnej správy, vojakoch a dobrovoľníkoch, pomocnú ruku Ukrajincom podali aj slovenskí hasiči. Pomáhajú najmä v dočasných núdzových táboroch, no zapojili sa aj do prvých hotspotov a pridali sa k autobusom, ktoré prevážajú ľudí z hraníc do ubytovacích zariadení.
Slovenskí hasiči pomohli v areáli Záchrannej brigády HaZZ v Humennom vybudovať dočasný núdzový tábor. Do výstavby tábora sa zapojilo 13 kusov ťažkej techniky, 4 dodávky a 2 osobné vozidlá. Vďaka nim je dostupných približne 30 stanov s poľnými lôžkami, karimatkami a spacími vakmi so zabezpečeným vykurovaním a osvetlením s maximálnou kapacitou pre 500 osôb. Pre ďalšie potreby migrantov je k dispozícii veľký jedálenský stan, kde je zabezpečená strava trikrát denne a kontajnery s hygienickým zázemím.
Už v sobotu 26. februára sa v tomto tábore nachádzalo 90 ľudí, z toho 80% tvorili deti. “Hasiči sa v tábore snažia vytvoriť priateľskú atmosféru a pocit bezpečia,” uviedol hasičský zbor na sociálnej sieti. Včera (27. 2.) sa táto obsadenosť zvýšila na počet 240 ľudí. Percentuálne zastúpenie detí ostalo rovnaké. Program pre deti zabezpečujú dobrovoľníci z Červeného kríža. Hasičský zbor zároveň informoval, že sa na mieste snažia sprístupniť wifi pre spojenie utečencov s rodinami na Ukrajine.
Včera boli navyše zriadené prvé hotspoty, na ktorých sa podieľali hasiči spolu s Policajným zborom a Migračným úradom MV SR. Tie budú k dispozícii 24/7 a to na urýchlenie administratívneho procesu, ktorý je potrebné absolvovať pre každú osobu prichádzajúcu z Ukrajiny. Prvé hotspoty sú už zriadené vo Vyšnom Nemeckom: 1 kontajner a 4 stany, v Ubli 1 kontajner, v Uliči 1 kontajner a 5 stanov. V priebehu dnešného dňa by sa mal zriadiť hotspot na hraničnom priechode Veľké Slemence a to 1 kontajner.
Hasiči zároveň zabezpečujú prevoz utečencov. Z hraničných priechodov Ubľa, Vyšné Nemecké a Veľké Slemence zatiaľ previezli do ďalších ubytovacích zariadení od piatka do nedele cez 1300 osôb. Najvyšší počet prepravených utečencov zaznamenali počas soboty, kedy previezli 842 osôb. Na prevoze sa podieľajú hasiči z Humenného, Vranova nad Topľou, Prešova, Kráľovského Chlmca, Sobraniec, Michaloviec, Košíc, Veľkých Kapušian a Sniny.
>>>ĎALŠIE FOTO Z TÁBORA V GALÉRII<<<




Zdroj: (FB/Hasičský a záchranný zbor, DK)
Galéria
Odporúčané články

Viaceré mestá a obce v Košickom kraji sa v týždni od 31. marca do 4. apríla musia pripraviť na dočasné prerušenie dodávky elektrickej energie. Dôvodom sú plánované práce na zariadeniach distribučnej sústavy spoločnosti Východoslovenská distribučná (VSD).

Po zlepšení epidemiologickej situácie bude od utorka 1. apríla 2025 opätovne povolené navštevovať hospitalizovaných pacientov vo viacerých zdravotníckych zariadeniach v Košiciach. Zákaz návštev, ktorý platil ako súčasť preventívnych opatrení, sa tak ruší na základe rozhodnutí vedení nemocníc.

11. apríl je Svetový deň Parkinsonovej choroby, ktorou trpí odhadom až 10 miliónov ľudí na svete a 20 tisíc na Slovensku. Najčastejšími príznakmi sú tras, svalová stuhnutosť či problémy s rovnováhou, a to najmä u seniorov. Svetový deň Parkinsonovej choroby sa pripomína od roku 1997 a jeho symbolom sa stal červený tulipán.