Úteku Okoličányho sme nemohli zabrániť, tvrdí súd, polícia aj prokuratúra
Polícia, prokuratúra, ani súdy nepriznávajú zodpovednosť za útek odsúdených členov košického podsvetia. Zhodne tvrdia, že nemohli nič urobiť.
Róbert Okoličány, ktorého v stredu ako šéfa zločineckej skupiny právoplatne odsúdil Najvyšší súd na doživotie, je na úteku. Na neznámom mieste je aj ďalší z popredných členov gangu, Jozef Leško, ktorý dostal 24 a pol roka väzenia. Po obidvoch Košičanoch vo štvrtok polícia vyhlásila pátranie. Urobila tak po tom, ako jej krátko po vynesení rozsudku prišli z Najvyššieho súdu príkazy na dodanie do väzenia Okoličányho, Leška a Jaroslava Potučka, ktorý bol tiež odsúdený na doživotie. Príkazy dostali tri obvodné oddelenia v Košiciach v stredu pred štvrtou popoludní, ešte skôr aj Národná kriminálna agentúra.
[ad][/ad]Zadržali iba Potučka
„V prípade týchto odsúdených Najvyšší súd konal v maximálnej súčinnosti s policajným zborom a príkaz na dodanie do výkonu trestu zaslal na vyžiadanie NAKA faxom o 14:26,“ tvrdí hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová. Vo väzení by malo skončiť aj ďalších deväť členov skupiny. Najvyšší súd im vymeral tresty od dvoch do dvanásť a pol roka väzenia.
Nájsť sa policajtom zatiaľ podarilo iba Potučka a v stredu večer ho doviezli do väznice na Floriánskej ulici v Košiciach. Doživotný trest, navyše bez možnosti podmienečného prepustenia, súd uložil aj Róbertovi Nigutovi. Tento najbrutálnejší člen gangu je ale na úteku už od roku 2013. Košická polícia na otázku, či nemohla monitorovať pohyb obžalovaných, keďže sa očakávalo ich odsúdenie na mimoriadne tresty, uviedla, že konať môže iba na základe zákona. Ten sledovanie osôb dovoľuje iba na základe súdneho príkazu.
[article slug=”roberta-okolicanyho-odsudili-na-dozivotie”][/article]Len na základe príkazu
„Polícia koná len to, čo zákon umožňuje. Na tri odsúdené osoby bol príkaz polícii doručený a jeden z nich bol realizovaný. Hneď, ako nám budú doručené ďalšie príkazy dodania do výkonu trestu, polícia bude konať,“ povedala hovorkyňa Jana Mésarová. Špeciálna prokuratúra, ktorá prípad Okoličányho skupiny dozorovala, tiež tvrdí, že nijako nepochybila. Opisuje, že v odvolacom konaní na súde prokurátor nemôže vydať príkaz na zadržanie obžalovaných. „Je to vo výlučnej pôsobnosti predsedu senátu odvolacieho súdu. V prípade, že predseda senátu takýto príkaz vydá, vykonajú ho príslušné orgány Policajného zboru. V tejto veci teda prokurátor konať nemal a nemohol,“ odpísala hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.
Drucker verí polícii
Okoličányho skupinu stíhali takmer trinásť rokov, prvé obvinenia vzniesla polícia v roku 2005, súdy prípad riešili od roku 2007. Podľa právoplatného rozsudku gang v Košiciach v rokoch 2001 až 2005 zavraždil päť ľudí, niekoľkých ťažko zranil a spáchal aj ďalšie závažné skutky. K úteku Okoličányho a Leška sa včera vyjadril aj nový minister vnútra Tomáš Drucker (Smer). „Verí, že sa čo najskôr podarí dostať odsúdených do výkonu trestu, tak ako sa to polícii úspešne podarilo aj v takých prípadoch, keď osoby unikali spravodlivosti aj viac ako desať rokov,“ uviedol rezort.
Trestný poriadok dovoľuje vziať do väzby obvineného vtedy, keď existuje dôvodná obava, že ujde alebo sa bude skrývať. Podmienkou je, že sa takýmto konaním chcel vyhnúť nielen trestnému stíhaniu, ale aj trestu, teda nástupu do väzenia. Najvyšší súd tvrdí, že nemohol tento inštitút využiť, aj keď sa vzhľadom na predpokladané mimoriadne tresty a povahu osobností odsúdených dalo očakávať, že po rozsudku sa budú skrývať. „V prípade R. Okoličányho neexistovala zákonná mož- nosť na predbežné zaistenie z dôvodu, že odsúdený vyčerpal maximálnu lehotu väzby päť rokov,“ odpísala hovorkyňa Alexandra Važanová. Či toto obmedzenie platilo aj pri J. Leškovi, súd neuviedol.
Odporúčané články
Občianske združenie Košická Záchranka spolu s Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb, a.s., dnes odovzdali verejnosti do užívania automatický externý defibrilátor (AED). Ide už o štvrté takéto zariadenie, ktoré do ulíc mesta umiestnilo občianske združenie. Nový defibrilátor je k dispozícii na telefónnej búdke oproti OC Urban, teda na mieste, ktoré je jedno z najfrekventovanejších na Hlavnej ulici v Košiciach.
Čoskoro tu máme sviatok Dušičiek, kedy si pripomíname našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. V tomto období sa mnohí vydávajú na cintoríny, aby na hroby položili kvety či vence a prejavili úctu svojim zosnulým. Starý pľac na Dominikánskom námestí v Košiciach sa už na tento sviatok plne pripravil.
Koncom augusta schválili poslanci mestského zastupiteľstva poskytnutie dotácií v celkovej výške 50 000 eur pre občianske združenia (OZ), ktoré zabezpečujú starostlivosť o nechcené túlavé a týrané spoločenské zvieratá, ich veterinárne ošetrenie ako aj ďalšie činnosti smerujúce k adopčnému procesu.