Už dva roky mesto rieši nebezpečný múr na Alejovej
Už dva roky upozorňujú majitelia záhrad v osade pri Alejovej ulici na nebezpečný oporný múr frekventovanej cesty, ktorý sa v jednej časti doslova rozpadáva. Zdá sa, že riešenia sa tak skoro nedočkajú.
Prvýkrát nás na stav oporného múra medzi cestou na Alejovej v blízkosti čerpacej stanice Shell a príjazdovou komunikáciou k záhradkám upozornila čitateľka ešte v októbri 2018.
Presvedčili sme sa, že v dĺžke okolo 100 metrov bol betón na veľkých plochách už rozdrobený. Na jednom mieste bol dokonca od podkladu vychýlený približne 15 centimetrov. Viditeľné praskliny sme našli na takmer celom úseku.
Vtedajší hovorca mesta Jozef Marko nám povedal, že ak sa potvrdí, že múr je vo vlastníctve mesta, magistrát zabezpečí riešenie situácie.
Keď sa pol roka nič nedialo, opäť sme sa v marci minulého roka o vec zaujímali. Dozvedeli sme sa, že na magistráte čakajú na statický posudok, ktorý stanoví postup opravy poškodených častí.
[ad][/ad]Najprv odstránia poškodenú časť
Zasa sa však vyše roka nič nedialo, záhradkári sa riešenia nebezpečného úseku nedočkali. Preto sme sa znova obrátili na magistrát s otázkami, kedy sa už konečne stena, ktorá len tak-tak drží, bude opravovať. Podľa odpovede, ktorú sme dostali, bol posudok o poškodenom úseku vypracovaný už v priebehu minulého roka.
[article slug=”mur-ohrozuje-zahradkarov”][/article]„Vzhľadom na to, že naším zámerom je komplexná sanácia oporného múru v celom úseku a nielen v spomínanej časti, práce sa zdržali. Mesto si v najbližších týždňoch objedná firmu, ktorá odstráni poškodenú časť. Následne bude vyhlásená verejná súťaž na sanáciu celého oporného múru,“ tvrdí hovorca mesta Vladimír Fabian.
Podľa jeho slov by mal byť zásah realizovaný v priebehu budúceho roka.
[ad2][/ad2]Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články

Od utorka 1. apríla 2025 dochádza k zmene cestovného poriadku na autobusovej linke 28.

Po zlepšení epidemiologickej situácie bude od utorka 1. apríla 2025 opätovne povolené navštevovať hospitalizovaných pacientov vo viacerých zdravotníckych zariadeniach v Košiciach. Zákaz návštev, ktorý platil ako súčasť preventívnych opatrení, sa tak ruší na základe rozhodnutí vedení nemocníc.

Európa sa môže ocitnúť vo vodnej kríze, kedy dostupnosť vody nebude samozrejmosťou. Vodárenská infraštruktúra v celej Európe, nielen na Slovensku, je zastaraná a vyžaduje si obrovské investície. Riešenie tejto situácie bez využitia inovatívnych foriem financovania, či zapojenia súkromného sektora nebude možné. A to zas nebude možné bez odpolitizovania témy a zreálnenia regulácie. Vyplynulo to z diskusie za okrúhlym stolom na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli venovanej European Water Resilience Strategy – EWRS (Európskej stratégii vodnej odolnosti). Tá sa prirodzene dotýka aj Slovenska.