Už viac ako 42-tisíc ľudí podpísalo výzvu na zákaz predaja zábavnej pyrotechniky
Výzvu na zákaz predaja zábavnej pyrotechniky podpísalo už viac ako 42-tisíc ľudí. V Nemecku už potvrdili celoštátny zákaz predaja pyrotechniky a Slovensko je vďaka viacerým iniciatívam a petíciám k tejto zmene o krok bližšie. Informuje o tom Zvierací ombudsman v tlačovej správe.
„Na základe našich skúseností, ako aj podnetov, ktoré dostávame na Zelenej linke Ministerstva životného prostredia, sme pripravili návrh novely zákona, ako aj vládneho nariadenia, ktoré by zakázalo predaj a používanie zábavnej pyrotechniky kategórie F2, F3 a F4 na celom území Slovenskej republiky,” uviedla právnička iniciatívy Zvierací ombudsman Nikola Jackuliaková. Návrh novely povoľuje predaj a používanie zábavnej pyrotechniky kategórie F1, ktoré predstavuje nízke nebezpečenstvo a má zanedbateľnú hladinu hluku. Ide o motýliky, prskavky, fontánky, praskajúce guľôčky a iné bzučiaky.
O negatívnych dôsledkoch používania pyrotechniky a o jeho možnom zákaze diskutovali zástupcovia polície, prokuratúry, neziskových organizácií a tiež veterinári v rámci pracovnej skupiny pre ochranu zvierat v Národnej rade SR, ktorej predsedá zakladateľka a predsedníčka občianskeho združenia Nádej pre kone a ľudí Lenka Kmeťová. Medzi hlavné negatívne dôsledky patrí poškodzovanie zdravia a ohrozenie života starších detí, citlivých ľudí, mentálne postihnutých ľudí a autistov. Poškodzuje a ohrozuje aj život zvierat, ktorým pyrotechnika spôsobuje stres, v dôsledku ktorého sa zviera môže zraniť alebo uhynúť a taktiež poškodzuje prírodu, jej biodiverzitu a majetok.
Zdroj: (SITA, DSe;bfe)
Odporúčané články
Dopravný podnik mesta Košice upozorňuje obyvateľov na plánované nočné údržbové práce na električkovej trati, ktoré môžu spôsobiť dočasné zvýšenie hlučnosti v oblasti.
Prvý ročník preteku Emil Zátopek Ostrava Golden Marathon priniesol úspech pre štafetový tím reprezentujúci mesto Košice.
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.