Užívateľov “marišky” v Košiciach pribúda už 15 rokov
Prípad 15-ročnej Lucie, ktorú minulý týždeň na Podhradovej zadržali policajti spolu s kamarátom, u ktorého našli balíček s takmer dvadsiatimi gramami marihuany, sme už v denníku košice:dnes rozpitvali včera. Prváčka strednej odbornej školy nám v rozhovore porozprávala, ako všetko prebehlo, pridala aj informácie o košickej drogovej scéne. Včera bola na polícii vypovedať a sprevádzala ju aj matka. Aj tú sme oslovili, ale vzhľadom na citlivosť prípadu sa však rozhodla na naše otázky nereagovať.
V súvislosti s týmto prípadom sme sa s otázkami o súčasnej drogovej situácii v Košiciach obrátili na človeka najpovolanejšieho. Je ním riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Boris Bodnár. Naslovovzatý odborník sa práci so závislými ľuďmi venuje v Košiciach už 15 rokov.
“Marihuana je určite najrozšírenejšou ilegálnou psychotropnou látkou, ktorá sa v našom meste zneužíva. Svedčí o tom počet ľudí, ktorí sa zo závislosti na nej rozhodli liečiť. Ten počet od prelomu milénia neustále narastá. Druhou látkou v poradí je pervitín a aj počet ľudí, ktorí sa liečia zo závislosti od neho, stúpa. Oveľa menej je tých, ktorí sa liečia na opiáty, teda heroín. V deväťdesiatych rokoch to bolo naopak. Je to pravdepodobne dôsledok dostupnej ceny a ponuky,” tvrdí MUDr. Bodnár.
Skúšajú ich študenti
U marihuany je percento jedincov, ktorí to vyskúšajú, niekoľkonásobne vyššie medzi ľuďmi od 15 do 30 rokov ako staršími. Ak v bežnej populácii ju vyskúšalo 20 až 30 percent, medzi vysokoškolákmi je to vyše 50 percent.
“Na Slovensku je vôbec užívanie drog spojené s mladšími ľuďmi, hoci celkovo priemerný vek užívateľov stúpa. To je však dané tým, že starnú aj užívatelia, ktorí začínali ako teenageri. Mladý vek je charakteristický hľadaním nových podnetov či zážitkov,” vysvetľuje odborník.
Prečo siahnu po drogách?
Dôvody sú rôzne, ale najčastejší popud prichádza podľa skúseností odborníkov od kamarátov, ktorí ponúknu drogu ochutnať. Účinky sú euforizujúce, drogy uvoľňujú napätie, a to je dôvod, prečo ich ľudia berú. Potom už má každý svoje dôvody, prečo pokračuje. U marihuany je to opakovaný relax, zábava. Spočiatku len raz za čas, neskôr sa však prechádza na častejšiu frekvenciu až po každodenný konzum. U niekoho zasa môže byť droga spôsobom riešenia nejakých stresových situácií, keď treba intenzívne uvoľnenie, zlepšenie nálady pri depresiách.
“Treba prízvukovať, že marihuana napriek rôznym opačným vyjadreniam určite vyvoláva závislosť. To dokazuje naša prax. Môže sa vyvinúť už v priebehu niekoľkých mesiacov pravidelnejšieho šenia nejakých stresových situácií, keď treba intenzívne uvoľnenie, zlepšenie nálady pri depresiách.”
“Treba prízvukovať, že marihuana napriek rôznym opačným vyjadreniam určite vyvoláva závislosť. To dokazuje naša prax. Môže sa vyvinúť už v priebehu niekoľkých mesiacov pravidelnejšieho užívania. To isté platí aj u pervitínu, ktorý sa v dnešnej dobe viac fajčí, alebo šnupe, takže sa tu odbúravajú aj zábrany pred injekčnou striekačkou,” hovorí B. Bodnár.
Rizikové kombinácie
Marihuana je považovaná v bežnej populácii za málo škodlivú drogu, ale nie je pravda, že by neškodila. Už samotný vznik závislosti je závažným zásahom do života. U užívateľov sa často vyvíja stav, keď je prerušená akákoľvek motivácia do bežných činností. Pri dlhodobejšom užívaní môže dôjsť až k závažným psychickým ťažkostiam, akými sú halucinácie či paranoidné stavy. Môžu nastať aj u tých, ktorí užívajú marihuanu kratšie. Zo zdravotných následkov sú to zápaly dýchacích ciest, riziko nádorových ochorení, ako je to u fajčiarov tabaku.
U užívateľov pervitínu záleží na tom, či sa vpichuje, alebo fajčí. Pri injekčnom spôsobe hrozia infekčné ochorenia, ako napríklad hepatitída, ale aj bakteriálne infekcie, ktoré môžu viesť aj k zápalu ciev i srdcového svalu, čo je veľmi nebezpečné. Ak sa fajčí, tak sú následky rovnaké ako u užívateľov marihuany.
Špecialista radí rodičom
Riaditeľ Centra pre liečenie drogových závislostí Boris Bodnár radí rodičom, ktorí majú podozrenie, že ich dieťa užíva drogy:
“Majú možnosť dieťa priviesť na vyšetrenie k psychiatrovi, ktorý podozrenie potvrdí, alebo vyvráti. Podozrenie nevznikne samé od seba. Treba si všímať zmeny v správaní, zanedbávanie povinností. Rodičia musia mať záujem o svoje dieťa, čo robí a nerobí. Mali by s ním komunikovať a prístupným spôsobom hoviesť k aktivitám, ktoré sú neškodné, alebo prínosné,” hovorí odborník.
V prvom rade by mali byť nekompromisní a vyžadovať, aby si dieťa plnilo povinnosti. Netreba však zabúdať ani na zábavu, šport alebo kultúru. Toto všetko závislí vypúšťajú, stretávajú sa len s rovnakým okruhom ľudí a stretnutia sú len o drogách.
“Rodičia by sa mali vyvarovať ľahostajnosti voči dieťaťu. Extrémne formy trestu môžu viac poškodiť, ako pomôcť. Mantinely v správaní sa dieťaťa treba presne stanoviť, ale to musí posúdiť každý rodič sám, čo môže u teenagera akceptovať a čo už nie,” tvrdí B. Bodnár.
Pozor na nevinne vyzerajúce soľ
V Košiciach sa objavili aj mnohé syntetické drogy.
„Majú rôznorodé názvy, je ich veľmi veľa a predávajú sa pod rúškom neškodných výrobkov, ako soli do kúpeľa či vonné soli. Užívajú ich často ľudia, ktorí kombinujú rôzne psychoaktívne látky. Dôvody, prečo to robia, sú rôzne, najčastejšie chcú vyskúšať kombináciu viacerých drog. Ich účinky sú rôznorodé, ale následky veľmi vážne na celkový psychický stav, najmä na intelekt či pamäť,” upozorňuje špecialista na liečbu drogových závislostí Boris Bodnár. Nedávny prípad z Maďarska, keď na užívanie novej syntetickej drogy zomreli ľudia, jeho slová plne potvrdzuje.
Drogy v policajných štatistikách
Podľa policajných štatistík bolo v minulom roku zistených na území Košického kraja 70 trestných činov súvisiacich s drogami. Policajti objasnili 80 percent z nich. Z trestného činu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov a prekurzorov, ich výroby a obchodovania s nimi a šírenia toxikománie obvinili 62 osôb, z toho piatich mladistvých. V porovnaní s minulým rokom, keď evidovali vyše 100 drogových prípadov, sa ich počet znížil.
Ako sme sa dozvedeli zo správy protidrogovej jednotky Národnej kriminálnej agentúry, výrazne najzneužívanejšími drogami na východe Slovenska sú marihuana a pervitín. Páchatelia sa regrutovali najmä medzi osobami, ktoré študujú, alebo študovali na školách vo väčších mestách – Košice, Prešov. Ďalšou skupinou páchateľov boli ľudia dnes alebo v minulosti pracujúci v Českej republike. Tam totiž získali kontakty na distribútorov alebo výrobcov.
Policajné informácie hovoria aj o cenách drog na východe Slovenska. Gram marihuany sa dá kúpiť za 6 až 10 eur, pervitín podľa skupenstva. V tuhom stave stojí gram 60 až 100 eur, vo forme roztoku 60 eur za kubický centimeter.
Foto: Shutterstock
Odporúčané články
Koncom augusta schválili poslanci mestského zastupiteľstva poskytnutie dotácií v celkovej výške 50 000 eur pre občianske združenia (OZ), ktoré zabezpečujú starostlivosť o nechcené túlavé a týrané spoločenské zvieratá, ich veterinárne ošetrenie ako aj ďalšie činnosti smerujúce k adopčnému procesu.
Dobrá správa pre vodičov v Košiciach! Na Ceste na Bankov, ktorá bola v uplynulých mesiacoch čiastočne uzavretá kvôli stavebným prácam, sa včera popoludní obnovila obojsmerná premávka.
Jedna z kľúčových dopravných tepien v Košiciach, Jantárová ulica, získala po mesiacoch prác nový vzhľad.