V botanickej záhrade sa nachádza viac ako 100 druhov živých motýľov
Košická botanická záhrada si pre návštevníkov pripravila zaujímavú akciu v podobe výstavy motýľov z exotických trópov. Pozorovať môžete viac ako 100 druhov, ktoré v prírode len tak nenájdete. Botanickej záhrady UPJŠ sme sa okrem ceny vstupného, pýtali aj na podmienky, ktoré musia v skleníkoch návštevníci dodržiavať.
Výstava sa koná od 18. 5. do 3. 7. denne v čase od 9:00 do 17:00. Vstupné pre dospelých je vo výške 4€ a študenti, dôchodcovia či ZŤP majú vstupné vo výške 3€. Pre deti do 6 rokov platí vstupné zdarma.
Medzi dôležité podmienky návštevy patrí najmä nechytanie a nevyrušovanie motýľov a to pri akejkoľvek činnosti. Napriek tomu sa môže stať, že si na vás motýľ sadne sám. Vtedy môžete spredu podsunúť prst a nechať ho, aby naň prešiel.
“V priebehu výstavy by sa v tropickom skleníku malo vystriedať okolo 100 druhov motýľov prevažne z Južnej Ameriky a Juhovýchodnej Ázie, čiastočne z Afriky a iných oblastí. Je tam napr. najväčší motýľ Attacus atlas, ktorý v určenom mieste nakládol aj vajíčka a vyliahli sa už aj prvé húsenice. Pozorný návštevník si môže všimnúť aj ďalších minimálne 5 druhov motýľov, ktorých húsenice požierajú listy, na to určených rastlín, v skleníku. Počas slnečných dní sú na kvetoch veľmi aktívne napr. pestrofarebné motýle rodu Heliconius, ktoré sa vďaka doplnkovej potrave (nektár, peľ) môžu dožiť aj niekoľko mesiacov. Na nich je zaujímavý aj jav zvaný mimikry, čo sa v tomto prípade prejavuje nápadnou zhodou sfarbenia motýľov rôznych druhov pochádzajúcich z rovnakej oblasti pôvodu. A naopak, jedince toho istého druhu z rôznych oblastí sa od seba môžu sfarbením veľmi líšiť,” opísala pre KOŠICE: DNES, RNDr. Andrea Fridmanová, PhD., zástupkyňa riaditeľa pre vonkajšie vzťahy Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach.
Na to, aby sa takáto akcia v botanickej mohla konať, je potrebné splniť niekoľko podmienok, medzi ktoré patrí teplota vlhkosť či svetlo. Výstava sa preto koná v skleníku s tropickými rastlinami, kde je vhodné prostredie pre motýle. “Okrem toho by tam nemali byť rezíduá toxických prípravkov na ochranu rastlín (pesticídov), na ktoré sú motýle veľmi citlivé. Aj preto sa v tomto skleníku dlhodobo proti škodcom využíva biologická ochrana. Tá pre motýle nepredstavuje problém, až na pár pavúkov, do sietí ktorých sa niekedy motýle zachytia,” dopĺňa na záver zástupkyňa riaditeľa.
>>>PLAGÁT NÁJDETE TU<<<
(VT)
Galéria
Odporúčané články
Rodičia s deťmi sa môžu tešiť na zábavný program plný humoru a kúziel.
V katastri obce Roštár, patriacej do Košického kraja v okrese Rožňava, bol zaznamenaný pohyb medveďa. Informácia bola zverejnená na sociálnej sieti, a to prostredníctvom videa, ktoré zachytáva medveďa na ceste.