V botanickej záhrade sa uskutoční výstava pod názvom Včelárstvo
Po viacročnej prestávke sa v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach uskutoční výstava pod názvom Včelárstvo.
Botanická záhrada Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v spolupráci s Asociáciou včelárov Slovenska ZO Košice (AVS), MIMI farmou, Národným poľnohospodárskym a potravinárskym centrom (NPPC) a Ústavom včelárstva v Liptovskom Hrádku (ÚVč) pozývajú záujemcov na výstavu Včelárstvo.
Posledná tohtoročná výstava v Botanickej záhrade na Mánesovej 23 v Košiciach bude sprístupnená pre verejnosť od 4. 11. do 20. 11. 2022 v čase od 9.00 do 17.00 hod. Na výstave sa budú môcť návštevníci oboznámiť s rôznymi včelárskymi pomôckami, historickými nástrojmi využívanými pri včelárení, ale aj modernými pomôckami a najnovšími úľmi. Najväčším lákadlom najmä pre detských návštevníkov bude špeciálny úľ s presklenou stenou, v ktorom bude možné pozorovať živé včelstvo. Program pre školy je pripravený počas pracovných dní do 15. hodiny.
Počas celej doby výstavy budú k dispozícii členovia AVS ZO Košice, ktorí zabezpečia poradenskú činnosť, predaj medu a ďalších včelích produktov. Záujemcovia pod vedením MIMI farmy sa budú môcť priučiť práci s včelím voskom a vyrobiť si vlastnú sviečku alebo vianočnú ozdobu. Výstava Včelárstvo sa v tomto roku stala zároveň sprievodným podujatím Týždňa vedy a techniky na Slovensku, ktorý je plánovaný v termíne 7. – 13. 11. 2022.
„Pracovníci Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach aj spolupracujúci včelári privítali po covidových rokoch opätovnú možnosť včelárskej výstavy v priestoroch Botanickej záhrady. V chladnom a často pochmúrnom počasí v novembri nás výstava aspoň v myšlienkach vracia späť na slnkom zaliate lúky a lesy jarného a letného obdobia, ktoré svojou symbolikou prepája s blížiacou sa zimou a vianočnými sviatkami,“ hovorí a na výstavu pozýva prof. RNDr. Pavol Mártonfi, PhD., riaditeľ Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach.
Počas víkendových dní 12. a 13. 11. 2022 čaká návštevníkov pestrejší program. Svoju prácu budú prezentovať viacerí výrobcovia včelárskych pomôcok a úľov, predajcovia produktov, uskutoční sa dielnička pečenia a zdobenia medovníkov a zároveň budú pripravené prednášky pre včelárov, ale aj laickú verejnosť. Témy prednášok budú zamerané na pôvod a využitie včelích produktov, krajinárske opatrenia inšpirované prírodou so zameraním na podporu včely medonosnej a iných opeľovačov, prácu s jednoduchými úľmi s rotujúcim plodiskom, pomôcky pri chove matiek či úľovú problematiku.
„V dobe klimatických zmien, úpadku biodiverzity a vymierania hmyzu si potrebujeme s plnou vážnosťou uvedomiť hroziace dôsledky aktuálneho vývoja. Je veľmi užitočné zdieľať skúsenosti medzi odborníkmi z rôznych oblastí, ktorých spoločné úsilie môže prispieť ku náprave narušeného životného prostredia. Včelárov aj pestovateľov rastlín spája rovnaký záujem prispôsobiť sa novým podmienkam a pozitívne formovať krajinu, ktorá poskytne hodnotné prostredie pre opeľovačov a súčasne zostane atraktívnym a zdravým prostredím pre život ľudí,“ vysvetľuje Ing. Robert Gregorek, PhD., vedúci Oddelenia okrasnej a úžitkovej flóry Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach.
Zdroj: UPJŠ
Galéria
Odporúčané články
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.
Mesto Košice sa na jar premení na farebnú kvetinovú oázu vďaka jedinečným tulipánom z Holandska. Holandské veľvyslanectvo na Slovensku opäť darovalo mestu špeciálnu odrodu tulipánov nesúcu meno “Slovensko”, ktorú vyšľachtila holandská kráľovská rodina.
Dnes sa uzavrie trojdňový program venovaný oslavám 35. výročia Nežnej revolúcie. Nedeľa 17. novembra bude patriť mítingu 35 rokov slobody s podtitulom Nádejou sme my, občania, ktorý sa uskutoční pred Štátnou vedeckou knižnicou na Hlavnej ulici 10 v Košiciach.