V Botanickej záhrade sa vymieňali rastliny, prebehol aj Vedecký brloh
Sobotu (26.9) plnú zážitkov s rastlinami pripravila Botanická záhrada v spolupráci s občianskymi združeniami okolo, BotaniKE a Vedecký brloh. Od dopoludnia si milovníci rastlín vymieňali vlastné donesené kúsky za iné. Deti a ich rodičia sa zase popoludní dozvedeli neobyčajné príbehy rastlín na komentovanej prehliadke v rámci Vedeckého brlohu.
Rastliny, odrezky či semienka sa vymieňali počas swapu rastlín v univerzitnej Botanickej záhrade UPJŠ. Záujemcovia prinášali a odnášali svojich nových favoritov do bytov či záhradiek.
„Priniesla som aloe vera, lopatkovec a banánovník. Chcela som si odniesť asparágus, ale nenašla som. Tak som si vybrala iné rastliny, ktoré ani neviem aké sú,“ smeje sa Lucia, ktorá prišla s priateľom Jozefom.
Trvalky, bylinky, semienka
Na swape dominovali dve hlavné sekcie – izbové a záhradné rastliny. Zo záhradných rastlín prevládali trvalky, ako muškát, gaura alebo čistec vlnatý – známy ako zajačie uško. „Niektorí priniesli bylinky, mätu, kari korenie či dokonca jahody. Mali sme tu fikus, svokrin jazyk, potosovce, zelence, dracény,“ uviedol Martin Pizňák, predseda OZ BotaniKE a odborný pracovník Botanickej záhrady UPJŠ Košice.
Podľa jeho slov ľudia prinášali nie len hotové rastliny v kvetináčoch, ale aj zakorenené odrezky či semienka echinacei alebo hokaido. V ponuke boli dokonca aj dva kusy ginka alebo kríky.
[ad][/ad]Rekordérka s 19 rastlinami
Pri výmene platí pravidlo koľko rastlín prinesiete, toľko si ich môžete aj odniesť. Maximálny limit nie je určený. „Zatiaľ som videl jednu pani rekordérku, ktorá priniesla 19 rastlín a odniesla rovnaký počet,“ usmieva sa Pizňák.
Pôvodný termín swapu bol určený na apríl až máj, no koronavírus zmenil plány. „Vtedy si ľudia vo veľkom pred pestujú doma či už sadenice paradajok alebo letničiek na novú sezónu,“ uviedol botanik, podľa ktorého je súčasné jesenné obdobie najvhodnejšie obdobie na sadenie vonkajších rastlín. „Zem je ešte teplá a do príchodu zimy rastliny stihnú zakoreniť.“ Najbližšia výmena rastlín plánujú na jar.
Vedecký brloh s rastlinami
Vo vnútorných priestoroch sa konal Vedecký brloh, na ktorom deti objavili neobyčajné príbehy rastlín. Program začal komentovanou prehliadkou v skleníkoch záhrady. Deti počas výkladu zistili aj to, či mäsožravá rastlina vie zjesť aj človeka a dozvedeli sa niečo viac o kakaovníku, z ktorého je vyrobená obľúbená čokoláda.
„Prehliadkou deti sprevádzala Andrea Fridmanová. Neskôr sa deti presunuli k bylinkám, ktoré mohli ochutnať, priradiť ich ku svojim názvom a povedať na čo sa využívajú. Na kreatívnom workshope si vytvárali postavičky zo žaluďov, ktoré si mohli zobrať so sebou domov,“ uviedla hovorkyňa podujatia Vedecký brloh Renáta Zolnaiová.
Vedecké brlohy sa deťom snažia priblížiť svet vedy hravým spôsobom. Konajú sa každú poslednú sobotu v mesiaci, s výnimkou prispôsobenia termínu počas prázdnin. Podujatie pripravuje OZ Vedecký brloh v spolupráci s Kino Úsmev.
Foto: KAC/ Veronika Janušková
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
V stredu, 6. novembra 2024, Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach otvorí dvere pacientom, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu a trpia následnou spasticitou. Od 11:00 do 14:00 budú mať títo pacienti možnosť bezplatne konzultovať svoj stav s odborníkmi z UNLP, ktorí im pomôžu objasniť možnosti liečby a zvládania tohto náročného ochorenia.
Ak patríte medzi milovníkov starožitností a jedinečných kuriozít, víkend vám ponúka dve skvelé príležitosti.