V Botanickej záhrade UPJŠ pribudli netradičné stromy

V Botanickej záhrade Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach pribudlo desať stromov. V piatok ich tam vysadili dobrovoľníci v rámci projektu Strom – priateľ človeka. Pre TASR to povedal predseda občianskeho združenia (OZ) BotaniKE Martin Pizňak.
S uvedeným projektom toto OZ uspelo v grantovom programe Zelené oázy, ktorého vyhlasovateľmi sú spoločnosť Slovnaft a Nadácia Ekopolis. O jeho podpore rozhodla verejnosť v internetovom hlasovaní. K stromom osadia aj informačné tabuľky v slovenskom, anglickom a maďarskom jazyku. V areáli botanickej záhrady pribudnú aj lavičky.
Stromy vysádzalo dokopy 18 dobrovoľníkov prevažne v lesoparkovej časti, na trase budúceho dendrologického náučného chodníka. Okrem menej známych domácich odrôd ide aj o zaujímavé cudzokrajné druhy, ktoré sa ešte v areáli doposiaľ nenachádzali. „Ide napríklad o magnóliu virgínsku, davidiu, čo je strom, ktorý sa volá aj vreckový, potom cesnakový strom a rôzne kultivary, napríklad katalpa s panašovanými žltými listmi. Sú to netradičné druhy, ktoré budú pre návštevníkov botanickej záhrady určite zaujímavé,“ povedal jej riaditeľ Pavol Mártonfi.

Zdroj: SITA (bh), foto: Botanická záhrada UPJŠ
Odporúčané články

Tím vedcov z Katedry fyziky kondenzovaných látok Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach pod vedením doc. Adriany Zeleňákovej, DrSc., už vyše 20 rokov skúma nanočastice – častice mnohonásobne menšie ako ľudské bunky, ktoré fungujú ako drobné magnety. Aktuálne zaznamenali úspech v podobe publikovaného článku vo vedeckom časopise o viazaní RNA vírusov na magnetické nanočastice.

V Detskej fakultnej nemocnici (DFN) Košice zaznamenali výnimočný prípad, narodili sa tam jednovaječné trojičky. Ako nemocnica informovala, o deti sa starajú špecialisti na Oddelení neonatologickej intenzívnej medicíny. Tri dievčatká prišli na svet cisárskym rezom v 33. týždni tehotenstva, v druhej polovici júna. Sára vážila 2 200 gramov, Lívia 1 800 gramov a Ester 1 660 gramov.

Mesto Košice pripravuje rekonštrukciu viac než trojkilometrového úseku električkovej trate v mestskej časti Nad jazerom. Investícia vo výške takmer 65 miliónov eur má vyriešiť dlhodobé technické problémy, ktoré viedli k zníženiu rýchlosti električiek na viacerých miestach až na 20 km/h a hrozbe odstavenia trate pre jej nevyhovujúci stav.