V čase krízy by sme mali ťažiť z demokracie, tvrdí prezidentka
Demokracia sa nemôže stať obeťou súčasných kríz, ale je ich riešením. Toto bolo hlavné posolstvo prezidentky Zuzany Čaputovej počas jej včerajšieho (29. 3.) vystúpenia cez telemost na Samite pre demokraciu organizovanom americkým prezidentom Joem Bidenom, ktorý sa zameriava na Rusko a Čínu.
Pomoc Ukrajine musí pokračovať
Zuzana Čaputová priamo z Košíc diskutovala s ďalšími ôsmimi svetovými lídrami aj o tom, že Slovensko, ako člen NATO a Európskej únie, pomáha a podporuje Ukrajinu, pretože ruská agresia je hrozbou pre svetový mier a demokraciu. Svetová podpora obranného boja Ukrajiny preto podľa nej musí pokračovať tak dlho, ako to bude potrebné.
Mohlo by vás zaujímať: Prezidentka je naklonená budúcej spolupráci s Estónskom
Demokraciu by mali podporovať všetci
Toto je podľa prezidentky čas, keď sa musia všetci zmobilizovať a brániť a posilňovať demokraciu. Čaputová zároveň vyzdvihla kroky, ktoré Slovensko v tomto smere za posledné obdobie urobilo.
„Dôležité reformy v súdnictve, zlepšenie ochrany oznamovateľov korupcie alebo opatrenia, ktoré posilňujú ochranu novinárov, sú všetko kroky, ktoré smerujú k zabezpečeniu rovnosti všetkých pred zákonom, nezávislosti súdnictva a slobody médií,“ zdôraznila prezidentka.
Občania musia podľa nej vidieť, že demokracia reaguje na ich potreby a zaručuje im skutočnú rovnosť pred zákonom. “Musia cítiť, že demokracia pomáha preklenúť, nie zosilniť rozdiely,“ dodala slovenská hlava štátu, podľa ktorej sa Slovensko zameralo na zlepšenie právneho štátu a súdneho systému.
Mohlo by vás zaujímať: Prezidentka bude budúci týždeň úradovať z Košíc
Korupcia ničí dôveru verejnosti
Ďalšou veľkou hrozbou pre demokraciu je podľa Čaputovej korupcia, ktorá ničí dôveru verejnosti v inštitúcie, a preto Slovensko zriadilo novú nezávislú agentúru na ochranu oznamovateľov korupcie. Zuzana Čaputová tiež pripomenula vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice spred piatich rokov, ako aj minuloročnú vraždu dvoch mladých queer ľudí, ktorú spáchal zradikalizovaný jedinec.
Mohlo by vás zaujímať: Od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej už uplynulo 5 rokov
„Musíme urobiť viac a zvýšiť zodpovednosť sociálnych sietí, ktoré prostredníctvom tých najnižších emócií polarizujú a rozdeľujú spoločnosť. Ak toto nie je hrozba pre demokraciu, tak neviem čo. Žijeme v časoch viacerých kríz a nemôžeme dovoliť, aby sa demokracia stala ich obeťou, lebo demokracia je riešením,“ dodala na záver prezidentka Čaputová.
Zdroj: SITA (ju)
Odporúčané články
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice ponúka tehotným ženám a ich partnerom možnosť absolvovať psychofyzickú prípravu na pôrod. Tento špecifický vzdelávací program je navrhnutý tak, aby budúcim rodičom pomohol osvojiť si vedomosti, zručnosti a návyky potrebné na bezpečné rodičovstvo. Program zahŕňa aj aktivity, ktoré podporujú zníženie stresu, úzkosti a napätia pred pôrodom.