V EÚ zarábajú ženy za hodinu v priemere o 14 percent menej ako muži
V Európskej únii (EÚ) zarábajú ženy za hodinu v priemere o 14 percent menej ako muži, rovná sa to takmer dvom mesačným platom. 10. november preto Európska komisia označuje za symbolický deň, aby upozornila na to, že ženy v Európe zarábajú v priemere stále menej ako muži.
Dnešok je taktiež Európskym dňom rovnakého odmeňovania, čo znamená, že ženy v EÚ oddnes až do konca roka pracujú zadarmo. Veronika Yörümez z Americkej obchodnej komory na Slovensku v tlačovej správe ďalej informuje, že ak budeme pokračovať v rovnakom tempe, bude nám podľa výpočtov Organizácie Spojených národov (OSN) trvať 257 rokov, kým sa odstránia rozdiely v odmeňovaní.
„Cieľom dnešného podujatia je motivovať súkromný sektor, verejné inštitúcie, ale najmä celú spoločnosť, aby podporovala ženy a zdieľať pozitívne príklady zo spoločností, ktoré si zakladajú na rovnakom platovom ohodnotení. Takéto spoločnosti majú mechanizmy na podporu žien v ich kariérnom raste aj po návrate z rodičovskej dovolenky,” uviedla Yörümez. Za dôležité považuje zdieľanie skúseností žien z finančného sektora, v ktorom ešte stále podľa nej dominujú muži. V procese podporovania žien v rovnakom platovom ohodnotení zohrávajú podľa Veroniky Yörümez kľúčovú úlohu i muži. „Jednak preto, že stále zastávajú väčšinu manažérskych a vedúcich pozícií a rozhodujú o kariérnom raste, ale aj z pozície partnerov, manželov, kolegov a otcov, ktorí ženy podporujú,” doplnila.
Veronika Yörümez upozornila aj na výsledky spojených komunálnych a župných volieb. Tvrdí, že ženy majú nízke zastúpenie aj vo verejnom živote, keďže podiel žien v zastupiteľstvách samosprávnych krajov je okolo 17 percent, medzi starostami obcí a miest je 26 percent a podiel žien medzi poslancami obcí a miest je 28 percent. „Dáta svedčia o tom, že odstraňovať legálne bariéry nestačí a keď chceme mať vyrovnané zastúpenie žien aj na najvyšších úrovniach rozhodovacieho procesu v dôležitých oblastiach, ako sú verejný život, inštitúcie či veda a výskum, je aktívna podpora žien nevyhnutná,” dodala Yörümez.
Americká obchodná komora zdôrazňuje, že podpora žien nie je len ženskou témou, ale je to celospoločenská téma. Taktiež vysvetľujú, že podpora žien má obrovský vplyv na všetky aspekty života. „Potrebujeme mať diverzné zastúpenie v správnych radách a manažmente v súkromných spoločnostiach, ale rovnako vo vede, akadémii či spoločenskom živote, keďže diverzita prináša nové pohľady, nové riešenia, lepšie finančné prostriedky či bezpečnejšiu spoločnosť,” uviedla americká obchodná komora.
Zdroj: SITA, mt, vr
Odporúčané články
Po mimoriadnom roku 2023, keď letisko vybavilo viac ako 625-tisíc cestujúcich, prešlo bránami letiska za prvých desať mesiacov tohto roka už 656 561 pasažierov, čo predstavuje nárast o 17,4 % oproti rovnakému obdobiu minulého roka.
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.
Mestská časť Košice-Západ hostila nezabudnuteľné podujatie pod názvom Halloween na Terase, ktoré prilákalo mladších aj starších obyvateľov Terasy. Miestom osláv sa stal areál okolo Átrium klubu v Zuzkinom parku, kde sa návštevníci tešili z pestrého programu, pripraveného práve na počesť jedného z najobľúbenejších sviatkov roka.