V hmle ide na cestách o život
Hustá hmla skomplikovala v utorok večer a v stredu ráno život vodičom v Košiciach a okolí mesta. Dopravní policajti zaregistrovali päť škodových udalostí, zabrať dostali najmä nervy šoférov.
Menších “ťukesov” však bolo podľa reakcií na sociálnych sieťach viac, nie každý totiž účastníci hlásili policajtom.
Smrť na priecestí
Práve hmla mala s najväčšou pravdepodobnosťou podiel aj na najtragickejšej utorkovej havárii neďaleko Michaloviec.
Poľský kamión s kombajnom na návese sa zasekol na vyvýšenom železničnom priecestí. Pre hustú hmlu ho zrejme neskoro zaregistroval rušňovodič rýchlika a narazil doňho. Rušňovodič po prevoze do nemocnice zomrel.
Vidieť a byť videný
Predpovede počasia hrozia podobným počasím najmä zrána aj ďalších šesť dní. Na čo by nemali pri zníženej viditeľnosti vodiči zabudnúť?
“V prvom rade by mali jazdiť podstatne opatrnejšie. Mali by pozorne sledovať situáciu v cestnej premávke. Veľmi dôležité je prispôsobiť rýchlosť jazdy stavu a povahe vozovky, poveternostným podmienkam, aby boli schopní zastaviť vozidlo na vzdialenosť, na ktorú majú rozhľad,” radí polícia prostredníctvom hovorkyne Jany Mésarovej.
Pre chodcov a cyklistov platí, že by nemali zabúdať na reflexné prvky. Pravidlo vidieť a byť videný platí pri zhoršených podmienkach dvojnásobne.
“Vodiči, skontrolujte si osvetlenie vozidla a dajte si odstrániť prípadné nedostatky. Používaním svetiel do hmly zvyšujete svoju bezpečnosť. Ak však nie je dôvod na ich použitie, vypnite ich. Inak oslníte ostatných vodičov,” upozorňuje Mésarová.
Foto: TASR
Odporúčané články
V sobotu 9. novembra sa premenila Športová hala Stará jazdiareň na ring plný adrenalínu a nadšenia, keďže sa tu konal už 25. ročník Medzinárodného turnaja olympijských nádejí v zápasení voľným štýlom pre kategóriu U17. Tento významný turnaj bol zároveň aj oslavou 120-ročnej histórie zápasenia v Košiciach a na Slovensku.
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.
Mestská časť Košice – Nad jazerom sa tento rok prvýkrát zapojila do ušľachtilého projektu Ponožkový október. Cieľom tejto charitatívnej akcie je pomôcť ľudom bez domova a tým, ktorí žijú v zložitých podmienkach, zvládať kruté zimné obdobie bez nebezpečenstva omrzlín a v chladnom počasí. Najviac párov požiek doniesli deti z materskej školy na Dneperskej ulici.