V IC vlaku našli diplomatku plnú peňazí
Notebook za 22 eur? Prečo nie? Stačilo v piatok dopoludnia prísť na košickú železničnú stanicu a mohli ste ho mať. Alebo odísť s mobilom, dáždnikom či klobúkom za niekoľko desiatok centov.
V miestnosti na poschodí stanice už čakala na nových majiteľov kopa kufrov, tašiek, batohov, ale aj notebooky, mobily, okuliare, dáždniky. Všetko za naozaj smiešne ceny.
“Sú to všetko predmety, ktoré si cestujúci zabudli vo vlaku, alebo si ich nevyzdvihli v niektorej úschovni. Dražby robíme raz za tri mesiace a vždy zdôrazňujeme, že všetky veci sú bez záruky,” hovorí vedúci košického centra predaja nálezov ŽS SR (železničnej spoločnosti) Ján Urbančík.
Na piatkovú dražbu prišlo niekoľko desiatok záujemcov. Najcennejším predmetom, ktorý si mohli kúpiť, bol pomerne nový notebook aj s taškou a nabíjačkou. Vydražili ho za 41 eur. Druhý, o niečo starší, vyšiel nového majiteľa na 22 eur. Zálusk na ne mali viacerí, pri obidvoch sa licitácia začala na úrovni dvoch eur.
Napríklad dáždniky kúpili ďalší za 60 centov, takmer novú vetrovku za dve eurá. Železničiari veci dražili nie kvôli tržbám, ale preto, aby si uvoľnili miesto na ďalšie nálezy.
Kufre nechal na peróne
Roztržití cestujúci si už vo vlaku zabudli všeličo. K najkurióznejím nálezom patrí určite diplomatka s veľmi vysokým obnosom peňazí v hotovosti, ktorý si cestujúci zabudol v rýchliku IC z Košíc do Bratislavy. Boli to americké doláre, eurá a čínske juany.
„Pri počítaní obrovských súm mali naši zamestnanci čudné pocity. Ale tento cestujúci na stratu rýchlo prišiel a ešte v noci sa o ne zaujímal,” spomína J. Urbančík. Nechcel nám však prezradiť, aká vysoká suma bola v aktovke. Dodal len, že veľmi vysoká.
Iným nezvyčajným nálezom, tentoraz na peróne košickej stanice, boli tri obrovské kufre s kvalitným oblečením a elektronikou. Zabudol ich pri prestupovaní cestou domov jeden Ukrajinec. Po troch mesiacoch si po kufre prišiel.
Čo robiť, ak ste vo vlaku niečo zabudli
Najlepšie je zavolať na kontaktné centrum ŽS SR (18181) a povedať, akým vlakom ste cestovali a na ktorej stanici vystúpili. Oni potom vedia zistiť, či v danej stanici (alebo nasledujúcich) niekto niečo odovzdal, či to majú zaevidované. “Môže sa však, samozrejme, stať aj to, že si zabudnutú vec niekto privlastnil a nikdy sa nenájde,” upozorňuje J. Urbančík (na snímke).
Ilustračné foto 1: Shutterstock
Foto 2: Iveta Vaculová
Odporúčané články
Jedna z kľúčových dopravných tepien v Košiciach, Jantárová ulica, získala po mesiacoch prác nový vzhľad.
Knižnica pre mládež mesta Košice v novembri spustila komunitný projekt Rozmanitosť ľudskosti 2024. Cieľom je podporiť a povzbudiť k čítaniu aj deti s poruchami učenia či čítania.
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo budúcoročný rozpočet. Zahlasovalo zaň 31 poslancov, z 37 prítomných. Metropola východu bude hospodáriť s viac ako 324 miliónmi eur. Z podielových daní pochádza 107,5 milióna eur, z nich si 15,6 milióna prerozdelia mestské časti Košíc.