V Košiciach a okolí vyhlásili zvýšené nebezpečenstvo vzniku požiarov
Horúce a pomerne suché počasie so sebou nesie okrem iného aj nebezpečenstvo požiarov. Na zvýšené riziko zareagovali aj hasiči v Košiciach.
Podľa informácií z webovej stránky mesta vyhlásilo Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Košiciach zvýšené nebezpečenstvo vzniku požiaru na pozemkoch s porastom a na lesných pozemkoch. Platí od utorka 31. júla rána až do odvolania na území okresov Košice I až IV a Košice-okolie.
[ad][/ad]Zákazy a povinnosti
Ako informuje Miroslav Sambor z komunikačného referátu magistrátu, v čase zvýšeného nebezpečenstva je každý povinný dodržiavať zásady protipožiarnej bezpečnosti.
„Fyzickým i právnickým osobám sa v zmysle príslušného zákona na pozemkoch s porastom a lesných pozemkoch zakazuje fajčiť, používať otvorený plameň, vypaľovať porasty, zakladať oheň a spaľovať horľavé látky,“ vymenúva M. Sambor.
[ad2][/ad2]Druhýkrát tohto roku
V lesoch musia v čase zvýšeného nebezpečenstva v pravidelných intervaloch podľa vypracovaného časového harmonogramu fungovať protipožiarne hliadky. Zorganizovať ich hlavne v dňoch pracovného pokoja a v mimopracovnom čase majú vlastníci, užívatelia alebo správcovia lesov.
V tomto roku už v Košiciach bol vyhlásený stav zvýšeného požiarneho nebezpečenstva. Hasiči ho vyhlásili v polovici júna a trval dva týždne. Reagovali tak na zvýšený počet požiarov a vhodné prírodné podmienky na ich vznik a šírenie.
[ad3][/ad3]Odporúčané články
Na Námestí osloboditeľov pred obchodným centrom Aupark v Košiciach sa v týchto dňoch koná farmársky trh, kde návštevníci môžu objavovať bohatú ponuku lokálnych produktov a remeselných výrobkov.
V piatok 15. novembra sa centrum Košíc zaplnilo dobrosrdečnými ľuďmi, ktorí prišli podporiť dobročinnú akciu inšpirovanú odkazom svätej Alžbety Uhorskej. Táto šľachetná žena, známa svojou neúnavnou pomocou chudobným, opusteným a chorým, sa už päť rokov teší titulu patrónky mesta Košice. Celá akcia sa niesla v znamení charity a solidarity.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.