V Košiciach dnes otvoria múzeum výnimočného výtvarníka, ktorý portrétoval aj Mengeleho
Väčšina košických povojnových výtvarníkov nosí v sebe stopu Ľudovíta Felda. Viacerí boli jeho žiakmi a dodnes mu vďačia za jeho nezištné rady a pomoc. Vo štvrtok otvoria na Puškinovej ulici múzeum, ktoré ponesie meno majstra. Málokto si to zaslúži viac ako práve on.
Ľudovít Feld (*19. marec 1904) sa narodil v Košiciach chudobnej židovskej rodine. Na rozdiel od svojich ôsmich súrodencov prestalo talentované chlapča v ôsmich rokoch rásť. Lekári zistili šokujúcu diagnózu: nanosomia pituitaria alebo hypofyzárne trpaslíctvo. Ochorenie spôsobuje nedostatok rastového hormónu, ktorý produkuje hypofýza.
Košický Lautrec
O čo viac zažíval výsmech a pociťoval svoj hendikep, o to intenzívnejšie na sebe pracoval. Študoval na vychýrenej súkromnej grafickej škole Eugena Króna v Košiciach, neskôr na Akadémii výtvarných umení v Budapešti.
Už vtedy sa v Maďarsku začali prvé perzekúcie Židov. K telesnému postihnutiu, s ktorým sa vnútorne vyrovnal, pribudli ďalšie duševné útrapy. Ani zmena vierovyznania však Ľudovíta Felda pred transportom do Osvienčimu nezachránila.
Väzeň číslo A 7740
Ľudovít Feld mal na ľavom predlaktí vytetované číslo A 7740. V koncentračnom tábore zahynuli jeho rodičia, bratia, sestry, dohromady dvadsať jeho príbuzných. Z celej rodiny prežil len on a jedna sestra.
Po príchode do Auschwitzu 40-ročného Ľudovíta Felda zaradili do barakov medzi deti – dvojičky, na ktorých robil smutne preslávený nacistický lekár Josef Mengele zverské pokusy. Keď sa „anjel smrti“, posadnutý sadistickými chúťkami, dozvedel o kumšte drobného človiečika, povýšil ho s ďalšími výtvarníkmi na osobného maliara.
Feld mal dôležitú úlohu – na objednávku zaznamenávať obludné experimenty, kresliť väzňov s rôznymi telesnými a duševnými abnormalitami či genetickými anomáliami. Okrem toho robiť portréty dôstojníkov i samotného Mengeleho. Zachránilo mu to život.
Návrat domov
Po vojne sa vrátil domov, do svojich milovaných Košíc. A naplno sa venoval svojmu kumštu. Svojou kresliarskou i grafickou precíznosťou sa zaradil nielen medzi najvýznamnejších košických výtvarných umelcov.
Košický Lautrec nebažil po sláve a peniazoch. Zomrel 18. mája 1991 sám a v chudobe. Jeho dielo však ostáva živé. Príbeh Ľudovíta Felda si prečítate v zajtrajšom vydaní košice:dnes.
Odporúčané články
Košičania sa dnes ráno zobudili do nečakane bieleho rána, najmä v okolí mestskej časti Šaca, kde napadol takzvaný priemyselný sneh. Tento úkaz sa vytvoril vplyvom inverzného počasia a vypúšťania teplej pary z miestneho podniku U. S. Steel.
Prvý ročník preteku Emil Zátopek Ostrava Golden Marathon priniesol úspech pre štafetový tím reprezentujúci mesto Košice.
Čoskoro tu máme sviatok Dušičiek, kedy si pripomíname našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. V tomto období sa mnohí vydávajú na cintoríny, aby na hroby položili kvety či vence a prejavili úctu svojim zosnulým. Starý pľac na Dominikánskom námestí v Košiciach sa už na tento sviatok plne pripravil.