V Košiciach sa konal netradičný hackathon. Vyhral nápad mentorského programu pre deti
Ako riešiť problém nízkeho počtu študentov z marginalizovaných rómskych komunít na stredných školách a slabého vnímania potreby inklúzie v regióne. To boli zadania, ktorým sa na netradičnom hackathlone v Košiciach v utorok (24. 9.) venovalo viac ako 80 účastníkov rozdelených náhodne do piatich tímov.
Medzi nimi boli zástupcovia neziskových organizácii, štátnej správy, súkromného sektora, ale aj študenti. Za organizátorov o tom informovala Zuzana Schaleková z Nadácie Pontis.
[ad][/ad]Najlepší projekt
V závere podujatia s názvom InkluHack vybrala odborná porota najlepší projekt. Víťazný tím prezentoval nápad vytvoriť program zameraný na deti z málopodnetného prostredia a z detských domovov. Zámer predstavili na príklade desaťročného Mirka, ktorý sa vrátil z detského domova k rodičom do rómskej osady.
Talentovanému chlapcovi, ktorému chýba motivácia a vzory, pomáha so štúdiom a mimoškolskými aktivitami mentor. Jeho prvou úlohou je nájsť Mirkovi kamaráta z majority s podobným talentom. Neformálne ich zoznámi s dieťaťom a jeho rodičmi, ktorí by do programu boli zapojení tiež. Systematickou prácou s dieťaťom si Mirko postupne osvojí návyky a v budúcnosti môže byť vzorom pre ďalšie dieťa. Cenu víťazovi odovzdával primátor Košíc Jaroslav Polaček.
Nóvum nielen v Košiciach
Téma začleňovania znevýhodnených skupín obyvateľstva je pre samosprávu, ako aj pre mesto Košice, dôležitá. Taktiež Nadácia Pontis sa jej riešeniu venuje už od svojho vzniku, teda viac ako 20 rokov. „Koncept hackathonov je u nás veľmi využívaný, aj v košickej IT komunite je to častý nástroj nachádzania nových, zaujímavých riešení.
Avšak hackaton v sociálnych témach je nóvum nielen v Košiciach,“ uviedla výkonná riaditeľka nadácie Martina Kolesárová.
Pod inklúziou, teda začleňovaním znevýhodnených, nie je podľa nej nutné predstaviť si iba ľudí s mentálnym či zdravotným znevýhodnením. „Každý z nás sa môže ocitnúť v situácii, keď potrebuje špeciálny inkluzívny prístup. Môže ísť napríklad o mamičky na materskej dovolenke, dôchodcov, ale aj ľudí, ktorí trpia syndrómom vyhorenia,“ priblížila Kolesárová.
Hackaton je podujatie, počas ktorého sa ľudia spoja, aby vytvorili riešenia špecificky stanoveného problému, zadania alebo úlohy, tradične sa uplatňuje najmä v oblasti informačných technológií. Podujatie InkluHack sa uskutočnilo ako súčasť európskeho projektu Social(i)Makers podporený z eurofondov.
[ad2][/ad2]Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Záchranné zložky navštívili deti hospitalizované v nemocnici v Košiciach, aby im spríjemnili vianočné sviatky. Policajti, hasiči a zdravotníci priblížili deťom svoju prácu, ukázali im rôzne pomôcky a pripravili chvíle radosti.
V utorok krátko po 10.00 hod. polícia prijala na linke 158 oznámenie o mužovi, ktorý údajne plánoval prísť pred prezidentský palác na Hodžovom námestí v Bratislave a zapáliť sa. Po prijatí tohto oznámenia polícia okamžite podnikla kroky na ochranu života a zdravia a začala preverovať okolnosti prípadu.
Arcibiskup – košický eparchiálny biskup, vladyka Cyril Vasiľ a kňazi Košickej eparchie budú v pondelok 23. decembra spovedať na železničnej stanici v Košiciach.