V Košiciach sa kradne stále viac bicyklov
Používanie jedného z najekologickejších dopravných prostriedkov prežíva v Košiciach ozajstný boom. Zdá sa však, že so záujmom o bicykle vzrastá aj aktivita zlodejov.
Neuveriteľne drzo sa zachoval chlapík, ktorý si prišiel v priebehu troch hodín do paneláku na Huncovskej ulici po dva bicykle. Podľa záznamu z videokamier v bloku a jeho okolí si pred pol šiestou najprv obzeral terén, potom vnikol do jednej z miestností a vyniesol odtiaľ dámsky bicykel, na ktorom odišiel.
„Zarážajúca je jeho drzosť, keď si o tri hodiny neskôr prišiel po druhý bicykel. V čase, keď bežne chodia ľudia do práce, vošiel do brány, akoby tam býval,“ napísal nám muž, ktorý v bloku býva. Podľa jeho slov už prípad vyšetruje polícia a krádeže bicyklov sú čím ďalej, tým častejšie.
[ad][/ad]Dvojnásobne viac
Jeho slová potvrdzuje polícia. Podľa slov krajskej policajnej hovorkyne Jany Mésarovej sa v porovnaní s vlaňajškom v tomto roku naozaj zvýšil počet ukradnutých bicyklov.
Policajná štatistika hovorí, že v roku 2019 odcudzili na území Košíc 62 bicyklov. Jedenásť prípadov sa riešilo ako priestupok, ostatné ako trestný čin. Šesť krádeží polícia objasnila, teda zistila zlodeja a aj ukradnutý bicykel.
Len za prvých päť mesiacov tohto roka už policajti zaevidovali 55 prípadov, z ktorých 40 riešia ako trestný čin a 15 ako priestupok. Mesačne tak zmizne v meste takmer 10 dvojkolesových tátošov. Oproti piatim z minulého roka je to 100-percentný nárast. V tomto roku zatiaľ policajti objasnili štyri prípady.
Rôzne spôsoby
Ako nás informovala J. Mésarová, ekologické dopravné prostriedky zlodeji kradnú rôznymi spôsobmi. „Často ide o krádeže vlámaním do objektov, inokedy páchatelia odstránia zabezpečovacie zariadenie, teda uzamykacie lanko. Veľmi uľahčenú úlohu majú vtedy, ak niekto nechá bicykel nezabezpečený,“ tvrdí hovorkyňa.
Podľa jej slov sú v súčasnosti pred objasnením, teda vznesením obvinenia voči konkrétnym osobám, ďalšie prípady krádeže bicyklov. Prispeli k tomu operatívne opatrenia, ktoré z taktického hľadiska polícia nebude zverejňovať
Pomôžte polícii i sebe
Polícia odporúča majiteľom bicyklov, aby si uschovali doklady o ich kúpe s uvedením výrobných čísel. „Pri oznámení o odcudzení bicykla je vhodné predložiť tento doklad, pretože je to veľmi nápomocné pri objasňovaní, teda stotožnení a vrátení bicykla jeho majiteľovi,“ hovorí J. Mésarová.
Fotografie ukradnutých bicyklov, ktoré polícia našla, ale majitelia sa k nim nehlásia, nájdete na Facebooku Polícia SR – Košický kraj.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Na známom sídlisku Luník IX sa začal odvážny projekt, ktorý môže zmeniť životy mnohých detí. Riaditeľ školy a tím trénerov spustili pred časom tréning bojových športov pre deti s cieľom nielen naučiť ich sebaobrane, ale aj poskytnúť disciplínu a perspektívu lepšej budúcnosti. Tréningy sú pritom podmienené dobrým správaním a výsledkami v škole, čím sa motivujú deti k lepšiemu zápalu pre vzdelávanie. Deti aj napriek nepriaznivým podmienkam dosahujú skvelé výsledky, pričom sa jeden zo žiakov prebojoval až na majstrovstvá sveta.
Od 1. januára 2025 vstupuje do platnosti novela školského zákona, ktorá zamedzí používanie mobilných telefónov na školách. Ministerstvo školstva SR prichádza s balíkom podporných opatrení, ktoré majú školám a rodičom pomôcť zvládnuť túto zmenu. Súčasťou opatrení sú usmernenia, informačné materiály aj špeciálne školenia pre pedagógov.
Slovensko v nedeľu 27. októbra prejde z letného času na zimný, teda na stredoeurópsky čas. Ručičky sa o 03:00 hod. ráno vrátia späť na 02:00 hod. Ľudia budú tak spať o hodinu dlhšie. Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla.