V Košiciach si pripomenieme 105. výročie od ukončenia 1. svetovej vojny
Pri príležitosti 105-teho výročia ukončenia prvej svetovej vojny otvoria na filozofickej fakulte UPJŠ v Košiciach výstavu o cintorínoch z prvej svetovej vojny na severovýchode Slovenska. O výstavbe informuje UPJŠ v Košiciach.
Na východnom Slovensku išlo výlučne o frontové cintoríny
Koncom týždňa si pripomenieme 105. výročie ukončenia prvej svetovej vojny (11. 11. 1918). Na území dnešnej Slovenskej republiky boli počas vojny a v medzivojnovom období zriadené stovky vojnových cintorínov. V západnej, strednej a juhovýchodnej časti Slovenska boli budované lazaretné, posádkové a zajatecké vojnové cintoríny, ale na severovýchodnom Slovensku išlo takmer výlučne o frontové cintoríny.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Detské obete holokaustu si pripomenuli 333 sviečkami
Katedra histórie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach a Krajský pamiatkový úrad Prešov pri tejto príležitosti pripravili výstavu Frontové a lazaretné vojnové cintoríny z prvej svetovej vojny na území severovýchodného Slovenska – pamiatky histórie.
„Typová odlišnosť vojnových cintorínov mala priamy súvis s oblasťami ich vzniku. Kým západnú, strednú a juhovýchodnú časť Slovenska bojové operácie priamo nezasiahli, jeho severovýchodné okresy boli od novembra 1914 do mája 1915 priamou súčasťou karpatskej časti východného frontu,“ uvádza autor výstavy PaedDr. ThLic. Anton Liška, PhD., z Krajského pamiatkového úradu v Prešove.
Expozícia plná autentických prvkov
Výstava prostredníctvom vizuálnych a písomných prameňov – ako fotografie, projekty, plány, exhumačné protokoly a pod. – približuje nielen proces výstavby a konečnej úpravy cintorínov z prvej svetovej vojny na severovýchodnom Slovensku, ale aj aktuálny stav lokalít – vrátane dochovaných autentických prvkov drobnej architektúry – v okresoch Bardejov, Humenné, Medzilaborce, Snina, Stropkov, Svidník a Vranov nad Topľou. Súčasťou expozície sú aj dobové artefakty z pohrebísk.
„Výstava je primárne určená pre žiakov a študentov základných, stredných a vysokých škôl, ale aj pre širokú odbornú a laickú verejnosť, ktorá sa zaujíma o regionálnu či vojenskú históriu,“ pozýva doc. ThDr. Peter Borza, PhD., z Katedry histórie FF UPJŠ v Košiciach.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Košické letisko hlási NAJÚSPEŠNEJŠIU sezónu v histórii
Vernisáž výstavy sa uskutoční v piatok 10. novembra 2023 o 13:30 hod. v priestoroch Katedry histórie Filozofickej fakulty UPJŠ v budove Platón na Moyzesovej 9 v historickom centre Košíc a potrvá do 15. decembra 2023.
Zdroj: TS, UPJŠ v Košiciach
Odporúčané články
Viac ako stovka ľudí sa včera zišla pred historickou budovou staromestskej radnice v Košiciach, aby spoločne uctili pamiatku obetí vojny a vyjadrili podporu Ukrajine. Toto pietne zhromaždenie, organizované pri príležitosti 1000 dní od začiatku invázie, spojilo obyvateľov mesta v symbolickom sviečkovom pochode.
Vianočné sviatky sú časom solidarity a pomoci tým, ktorí to najviac potrebujú. Mestská časť Košice – Juh organizuje v termíne od 18. novembra do 29. novembra 2024 potravinovú zbierku pod názvom „Daruj kilečko“. Jej cieľom je pripraviť štedrejšie Vianoce pre občanov v núdzi.
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.