V košickej lekárni nevydali pacientke antikoncepciu
AKTUALIZOVANÉ
Adriana z Košíc zažila nepríjemnú skúsenosť v jednej z lekárni na Sídlisku Nad jazerom.
Žena si tu chcela vybrať elektronický recept na antikoncepciu. Lekárnička jej však liek odmietla vydať. „Najprv som nechápala, čo to vraví, veď som ho mala riadne predpísaný od mojej doktorky. Opýtala som sa jej, či ten liek nemajú. Zase však odpovedala, že liek mi nevydá z dôvodu svojho presvedčenia,“ opísala Adriana.
Lekárnička: Škodí vám to
Lekárnička zákazníčke hovorila, že liek škodí jej zdraviu, spôsobuje trombózu a iné závažné ochorenia. Adriana na to reagovala, že antikoncepciu má predpísanú gynekologičkou ako liek a jeho užívanie má zabrániť tomu, aby jej museli vyoperovať ženské orgány. „Ona však dookola opakovala, ako mi to škodí. Pýtala som si k okienku iného pracovníka lekárne, na čo mi povedala, že liek mi nikto nevydá, nik oprávnený tam nie je,“ dodáva žena.
[ad][/ad]Potom odišla do vedľajšej lekárne, kde jej liek dali. Adriana je z postupu farmaceutky rozhorčená a pýta sa, akým právom jej odmietla vydať liek, na ktorý mala ona nárok.
Podľa zodpovednej farmaceutky lekárne ISIS na Spišskom námestí sa takýto prípad za jej desaťročnú prax stal po prvýkrát. „Mali sme jeden hluchý polhodinový úsek, kedy bola jedna kolegyňa chorá a spomínaná zamestnankyňa bola na zástupe. Inak by zákazníka mohla presunúť ku kolegovi,“ uvádza vedúca farmaceutka lekárne ISIS, podľa ktorej sa na prevádzke nachádzajú vždy dvaja až traja zamestnanci.
„Ide naozaj o výnimočnú situáciu. Náš zamestnávateľ o kolegyni, ktorá si uplatňuje výhradu vo svedomí vie a striedame sa tak, aby pracovníčka mohla presunúť zákazníka ku kolegovi. Musíme si na to dávať do budúcna pozor,“ dodala farmaceutka, podľa ktorej je dotknutá lekárnička šikovná zamestnankyňa, ktorá je nábožensky založená a nikdy s ňou nebol problém.
[article slug=”vyhrada-vo-svedomi-deli-udi-na-dva-tabory”][/article]Etický kódex a zákon
Otázka súvisí s výhradou vo svedomí. Tento inštitút je upravený v etickom kódexe zdravotníckeho pracovníka, ktorý je prílohou zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Podľa neho od zdravotníckeho pracovníka nemožno vyžadovať taký výkon alebo spoluúčasť na ňom, ktorý odporuje jeho svedomiu. Výnimkou sú prípady bezprostredného ohrozenia života alebo zdravia osôb.
„Lekárnička je podľa tohto zákona zdravotníckou pracovníčkou a mala právo uplatniť výhradu svedomia pri výkone svojho povolania,“ potvrdila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Dodáva, že ak zdravotnícky pracovník uplatní právo na výhradu svedomia, je povinný o tejto skutočnosti informovať svojho zamestnávateľa, aj svojich pacientov.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Predseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka informoval, že v utorok večer niekto nahlásil bombu v jeho bydlisku.
Medzi hlavné témy dnešného zastupiteľstva patril návrh na zmenu Všeobecne záväzného nariadenia o čistote a verejnom poriadku, čerpanie prostriedkov z transparentného účtu na pomoc partnerskému mestu Užhorod v súvislosti s vojnou na Ukrajine, ako aj pomoc pre partnerské mesto Ostrava, ktoré čelí kritickej povodňovej situácii.
Víkend v Košiciach ovplyvní organizácia Medzinárodného maratónu mieru (MMM). V sobotu 5. a v nedeľu 6. októbra 2024 čakajú obyvateľov i návštevníkov mesta viaceré obmedzenia v mestskej hromadnej doprave. Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) však zároveň poskytne účastníkom pretekov bezplatnú prepravu počas oboch dní.