V košickej zoo prvýkrát prišlo na svet mláďa mačiaka husárskeho (FOTO)
V košickej zoologickej záhrade sa prvýkrát v jej histórii narodilo mláďa mačiaka husárskeho. O rozmnoženie týchto afrických primátov sa zoo usilovala dlhšie. Informovala o tom zoo na svojej webovej stránke.
Pred siedmimi rokmi priviezli do Košíc zo Zoo Hluboká trojročného samca k samici, ktorá dovtedy žila v neúspešnom páre. Keďže toto súžitie neviedlo k očakávanému výsledku, európska koordinátorka sa preto rozhodla vymeniť samicu. Z nemeckého Tierparku Hamme pricestovali matka s dcérou. Fungovanie novovytvorenej skupiny sa ukázalo ako harmonické a za necelý rok sa narodilo prvé mláďa. Matkou sa stala mladšia zo samíc, štvorročná Haya. Chovatelia košickej zoo mali najskôr obavy, či prvorodička zvládne starostlivosť o potomka, no po niekoľkých dňoch sa tieto rozplynuli.
>>> Viac foto nájdete v GALÉRII. <<<
“Mačiak husársky obýva savany centrálnej Afriky. Zväčša sa pohybuje na zemi, avšak útočisko pred predátormi a nocľah hľadá v korunách stromov. Patrí k ohrozeným druhom. Dôvodom je najmä ich lov a odchyt mláďat ako domácich miláčikov. Je najrýchlejším bežcom medzi primátmi, dokáže vyvinúť rýchlosť až 50 kilometrov za hodinu,” priblížil riaditeľ zoo Erich Kočner. V rámci Únie českých a slovenských zoologických záhrad mačiaka husárskeho chovajú iba v Hlubokej nad Vltavou, Olomouci a Košiciach.
Chovateľov košickej zoo potešili aj ďalšie prírastky, o ktorých sme vás informovali na našom webe. Koncom marca potešilo pracovníkov aj návštevníkov zoo päť vyliahnutých mláďat korytnačky močiarnej. Korytnačka močiarna je jediný pôvodný druh korytnačky, ktorý žije na Slovensku. Patrí medzi kriticky ohrozené chránené živočíchy a jej najvýznamnejšia reprodukčná lokalita je Národná prírodná rezervácia (NPR) Tajba pri Strede nad Bodrogom v okrese Trebišov.
Zdroj: zookosice.sk
Galéria
Odporúčané články
V stredu, 6. novembra 2024, Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach otvorí dvere pacientom, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu a trpia následnou spasticitou. Od 11:00 do 14:00 budú mať títo pacienti možnosť bezplatne konzultovať svoj stav s odborníkmi z UNLP, ktorí im pomôžu objasniť možnosti liečby a zvládania tohto náročného ochorenia.
V Košickej ZOO sa tekvice, ktoré počas posledných dní zdobili areál, stali špeciálnym darom pre niektoré zvieratá, ktoré si tak mohli užiť netradičné halloweenské pochúťky. Po skončení výzdoby sa chovatelia rozhodli tieto dekorácie zmysluplne využiť a pripravili pre zvieratá pestré menu s tekvicovým nádychom.
Už druhý rok pokračuje kreatívna obnova lavičiek v historickom parku UNLP v Košiciach. Ide o príklad dobrovoľníctva, ktoré môže inšpirovať aj iné komunity či školy.