V Košickom kraji obnovili jedinú lámačku konope na Slovensku
Prezentácia tradičných remesiel na území Košického kraja dostala opäť zelenú. Vo vodnom mlyne v Kováčovej pri Rožňave obnovili lámačku konope, vďaka čomu návštevník uvidí možnosti využitia vodnej energie nielen na pohon mlecích strojov, ale aj pri spracovaní konope v minulosti. Vznik novej turistickej atrakcie, založenej na princípoch ekoturizmu, podporil Košický samosprávny kraj prostredníctvom svojho dotačného programu Terra Incognita.
Vodný mlyn v Kováčovej sa posledné dva roky teší výraznému záujmu verejnosti, ale aj médií. Svojím príbehom, ktorý je spojený so slávnou rodinou Andrássyovcov, sa stal lákadlom pre domácich a zahraničných turistov, ale aj pre školy, univerzity či organizované výlety domácich cestovných agentúr. V jeho interiéri sa zachovalo pôvodné originálne technické zariadenie a stroje pre proces výroby múky.
>>>FOTKY NÁJDETE V GALÉRII<<<
,,Vodný mlyn v Kováčovej je jedným z klenotov, ktoré v kraji máme. Zachoval sa takmer v neporušenom stave a vďaka majiteľom sa dnes môžu mladé generácie zoznámiť s mlynárskym remeslom. V minulom roku na mlyne pribudlo mlynské koleso a privádzací drevený žľab, ktorých vznik podporil Košický samosprávny kraj cez program Terra Incognita. Tento rok k nemu pribudla obnovená lámačka konope, ktorú nie je možné vidieť nikde inde na Slovensku,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Prehliadka vodného mlyna s výkladom trvá necelú hodinu. Pre verejnosť je prístupný počas celého víkendu od 10. do 18. hodiny. V prípade záujmu o prehliadku mimo otváracích hodín, je potrebné si ju rezervovať.
Zdroj: Košice región turizmus
Galéria
Odporúčané články
Viac než sto staromestských seniorov sa zišlo v Radničnej sále na každoročnej Katarínskej zábave, ktorú miestna samospráva zorganizovala na utuženie komunitného života.
Napriek ochladeniu pretrváva na Slovensku obdobie sucha s minimom zrážok, čo výrazne zvyšuje riziko požiarov v prírodných oblastiach.
Už druhý rok pokračuje kreatívna obnova lavičiek v historickom parku UNLP v Košiciach. Ide o príklad dobrovoľníctva, ktoré môže inšpirovať aj iné komunity či školy.