V Košickom kraji pre akútne respiračné ochorenia zatvorili tri materské a tri základné školy
V druhom kalendárnom týždni bolo hlásených 52 006 akútnych respiračných ochorení (ARO). Chorobnosť tak v porovnaní s predchádzajúcim kalendárnym týždňom klesla o 8,4 percenta.
Ako ďalej v tlačovej správe informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Prešovskom kraji, naopak najnižšia v Žilinskom kraji. „Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť na ARO bola vo vekovej skupine 0-5 ročných detí. Priebeh ochorení bol komplikovaný u 2 225 osôb, čo predstavuje 4,3 percenta zo všetkých ARO. Medzi najčastejšie komplikácie patrili sinusitídy – 1 074, ostatné komplikácie predstavovali pneumónie – 668 a otitídy – 483,” uviedol ÚVZ SR. Ochorenia hlásilo 56 percent všeobecných lekárov pre deti a dorast a 45 percent všeobecných lekárov pre dospelých. Podľa informácií ÚVZ SR bola najvyššia proporcia hlásiacich lekárov zaznamenaná v Banskobystrickom kraji, najnižšia v Bratislavskom kraji.
Ako chrípka a chrípke podobné ochorenia (CHPO) bolo v druhom kalendárnom týždni hlásených 8 222 ochorení. Predstavuje to 15,8 percenta z celkového počtu hlásených ARO. „V porovnaní s predchádzajúcim týždňom chorobnosť klesla o 19,2 percenta. Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Trnavskom kraji, najnižšia v Bratislavskom kraji. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť na CHPO bola vo vekovej skupine 0-5 ročných detí,” informoval úrad. Prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu v uplynulom týždni bolo hlásené v siedmich výchovno-vzdelávacích zariadeniach, išlo o tri materské školy v Košickom kraji a o štyri základné školy – tri v Košickom kraji a jedna v Trenčianskom kraji.
V druhom kalendárnom týždni bolo zároveň hlásených 11 prípadov ťažkého akútneho respiračného ochorenia (SARI) z Trnavského, Prešovského, Trenčianskeho a Banskobystrického kraja. Podľa Úradu verejného zdravotníctva bolo od začiatku chrípkovej sezóny hlásených celkovo 89 prípadov ochorenia SARI, ktoré v dvoch prípadoch skončili úmrtím. Išlo o osoby vo veku nad 80 rokov.
V uplynulom týždni bolo hlásených celkom 408 pozitívnych vzoriek na ochorenie Covid-19, ktoré boli vyšetrené metódou RT-PCR. Ide o 34,4 percenta menej ako v predchádzajúcom kalendárnom týždni. Zároveň bolo hlásených spolu 557 pozitívnych vzoriek na ochorenie Covid-19 vyšetrených antigénovými testami, čo je o 40 percent viac ako uplynulý týždeň. „Vo virologických laboratóriách bolo od začiatku pandémie Covid-19 spolu vyšetrených 7 382 412 vzoriek nazofaryngeálnych výterov metódou RT-PCR, z toho bolo 1 860 113 vzoriek pozitívnych. Zároveň bolo na Slovensku vykonaných spolu 44 635 383 antigénových testov, z toho bolo 799 138 vzoriek pozitívnych,” tvrdí ÚVZ SR.
Hospitalizovaných je 381 pacientov, ochoreniu doteraz podľahlo celkovo 20 878 osôb. Podľa ÚVZ SR bolo najviac prípadov od začiatku roku 2023 zaznamenaných v Košickom kraji, najmenej v Prešovskom kraji. „V epidemiologickom informačnom systéme bolo v druhom kalendárnom týždni spracovaných 2 035 prípadov ochorenia Covid-19,” informoval úrad.
Zdroj: (SITA, DSe, vr)
Odporúčané články
Rastislavovu ulicu v Košiciach skrášľuje umenie! Niekdajšia sivá oporná stena sa teraz pyšní úplne novým vzhľadom.
Od stredy rána začali v okolí autobusovej zastávky Belehradská smerujúcej do centra prebiehať práce na revitalizácii zelene. Obyvatelia a návštevníci tejto oblasti by sa mali pripraviť na určité obmedzenia v súvislosti s parkovaním a dočasnými dopravnými opatreniami, ktoré potrvajú približne do 18. novembra.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.