V Maďarsku potvrdili prvý prípad nákazy opičími kiahňami. Aké je riziko infekcie?
Infekcia môže byť spôsobená kvapôčkami zo slín či výlučkami z dýchacích ciest, preniknutím cez ranky na koži a rovnako aj kontaktom s predmetmi alebo oblečením, ktoré bol kontaminované. Nakaziť sa môže naozaj ktokoľvek, vrátane zdravotníckeho personálu, členov domácnosti či sexuálneho partnera. WHO dokonca informuje, že preniesť sa môže táto infekcia prostredníctvom matky na dieťa cez placentu alebo pri blízkom kontakte počas pôrodu.
Aké sú príznaky?
Osoba, ktorá je nakazená týmto vírusom, je zvyčajne infekčná 2 až 4 týždne. K rizikovým osobám patria podľa WHO tehotné ženy, deti a osoby, ktoré majú oslabenú imunitu. Inkubačná doba opičích kiahní je 6 až 13 dní. Medzi typické príznaky patria horúčka, bolesť hlavy, bolesti svalov, chrbta, nedostatok energie, opuchnuté lymfatické uzliny a kožná vyrážka alebo lézie. Vyrážka často začína na tvári, potom sa šíri do iných častí tela.
Zdroj: TASR, WHO, jl
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Západ hostila nezabudnuteľné podujatie pod názvom Halloween na Terase, ktoré prilákalo mladších aj starších obyvateľov Terasy. Miestom osláv sa stal areál okolo Átrium klubu v Zuzkinom parku, kde sa návštevníci tešili z pestrého programu, pripraveného práve na počesť jedného z najobľúbenejších sviatkov roka.
Na pôde Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach sa vo štvrtok 21. novembra 2024 uskutočnil XIII. ročník Košických politologických dialógov, tentoraz s názvom Voľby 2023/2024: výsledky – hodnotenia – dôsledky: Kam kráčaš demokracia?.
V poslednej dobe sa poslanec Miloš Ihnát, spoločne s poslankyňou Zemkovou ocitli v centre pozornosti, a to kvôli svojej fotografii zverejnenej na sociálnej sieti. Podľa najnovších správ z posledného zasadnutia krajského zastupiteľstva, malo byť voči Ihnátovi konanie zastavené.