V nemocnici Košice – Šaca sa vlani narodilo rekordných 2016 bábätiek
Rok 2021 sa v Nemocnici Košice-Šaca skončil rekordom, keď sa počas uplynulých dvanástich mesiacov na Gynekologicko-pôrodníckej klinike narodilo 2016 bábätiek. Celkovo zdravotníci odviedli 2005 pôrodov, pričom na svet sa vypýtalo až 22 dvojičiek. Medzi mamičkami sa nachádzali aj COVID-19 pozitívne, situáciu sa však podarilo vždy zvládnuť.
„Práve táto skutočnosť preverila nielen naše medicínske schopnosti, ale aj naše manažérske a logistické danosti, aby boli dodržané všetky odporúčané postupy v pôrodníctve, ale aj epidemiológii. V priebehu roka sme nezaznamenali prepuknutie nákazy medzi hospitalizovanými pacientkami, ani medzi zdravotníckym personálom, čo potvrdzuje prísne dodržiavanie preventívnych opatrení,“ zhodnotil primár Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Erik Dosedla, ktorý doplnil, že najmladšia rodička mala len 14 a najstaršia 52 rokov.
Keďže sa v Nemocnici Košice-Šaca v roku 2021 narodilo 22 dvojčiat, na Novorodeneckom oddelení sa starali až o 2 016 detičiek, z toho bolo 1 046 chlapčekov a 970 dievčatiek. „Rok 2021 bol v našej nemocnici, za 30 rokov mojej pôsobnosti a 22 rokov, čo vediem Novorodenecké oddelenie, rekordným, čo sa týka počtu pôrodov. V minulých rokoch sme sa k magickej 2 000 blížili, ale 31. decembra 2021 sme ju prekročili. Celkovo u nás rodilo 20 COVID-19 pozitívnych mamičiek, z novorodencov, ktorí sa týmto mamičkám narodili, boli dvaja pozitívni,“ uviedla primárka Novorodeneckého oddelenia Slávka Virágová.
Medzi najčastejšie mená chlapcov, ktorí sa narodili v Nemocnici Košice-Šaca, patria Adam, Samuel, Jakub, Filip či Oliver. Čo sa týka dievčat, prevládali Emy, Elišky, Alexandry, Tamie, Tamary a Olívie. Nevšedné meno dostala Morana Alexandra Seraphina, taktiež aj Simona Celeste, Auróra, Nela Barbora, Charlotte Catherina. Nezvyčajné mená v prípade chlapcov boli Migel, Samson, Justin, Robin, Yen.
Zdroj: (SITA, ms;DSe)
Odporúčané články
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.
V spaľovni odpadov v Kokšov-Bakši (okres Košice-okolie) horelo. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach Jozef Bálint, horel sklad komunálneho odpadu, ktorý sa využíva na ďalšie spracovanie.
V piatok 15. novembra sa centrum Košíc zaplnilo dobrosrdečnými ľuďmi, ktorí prišli podporiť dobročinnú akciu inšpirovanú odkazom svätej Alžbety Uhorskej. Táto šľachetná žena, známa svojou neúnavnou pomocou chudobným, opusteným a chorým, sa už päť rokov teší titulu patrónky mesta Košice. Celá akcia sa niesla v znamení charity a solidarity.