V novele trestného zákona plánujú aj úpravu trestného činu znásilnenia

Novela trestného zákona z dielne ministerstva spravodlivosti SR (MS SR) má podľa ministerstva okrem iných oblastí, aj potenciál zásadne ovplyvniť koncept trestných činov sexuálneho násilia. Chce reagovať na požiadavky odbornej verejnosti upraviť koncept trestných činov sexuálneho násilia, aby postihovali sexuálny styk akéhokoľvek druhu, ktorý je vykonaný bez súhlasu zúčastnenej osoby.
„Sexuálny styk by mal za každých okolností prebiehať dobrovoľne. Súčasný koncept trestného zákona vyžadujúci použitie priameho násilia alebo hrozby bezprostredným násilím túto požiadavku nenapĺňa,” uviedlo MS SR.
Podľa Analytického centra MS SR v období rokov 2018 až 2021 bolo za trestné činy sexuálneho násilia (§199, §200, §201, §201a, §201b Trestného zákona) na Slovensku odsúdených 1 305 osôb. Spomedzi všetkých trestných činov sexuálneho násilia až 73,6 percenta odsúdených bolo za trestný čin sexuálneho zneužívania (§201 Trestného zákona). Regiónom s najväčším počtom odsúdených osôb bol obvod Krajského súdu v Prešove, nasledovaný obvodom Krajského súdu v Košiciach. Najmenej odsúdených bolo zaznamenaných v obvode Krajského súdu v Trnave a Krajského súdu v Bratislave.
Pri trestnom čine znásilnenia a sexuálneho násilia prevažovali nepodmienečné tresty odňatia slobody. „Páchateľmi trestných činov sexuálneho násilia boli v 98,2 percenta prípadov muži. Ženy a dievčatá tvorili viac ako 87 percent obetí. Vzťah medzi odsúdeným a obeťou, respektíve poškodeným bol identifikovaný v 12,6 percenta prípadov,” dodalo Analytické centrum MS SR.
Zdroj: (SITA, ta;pma)
Odporúčané články

Od utorka 1. apríla 2025 dochádza k zmene cestovného poriadku na autobusovej linke 28.

Krajské riaditeľstvo Policajného zboru vyzýva verejnosť, aby pomohla objasniť okolnosti dopravnej nehody, ku ktorej došlo v pondelok 31. marca 2025 o 10:20 hod. na Masarykovej ulici v Košiciach.

11. apríl je Svetový deň Parkinsonovej choroby, ktorou trpí odhadom až 10 miliónov ľudí na svete a 20 tisíc na Slovensku. Najčastejšími príznakmi sú tras, svalová stuhnutosť či problémy s rovnováhou, a to najmä u seniorov. Svetový deň Parkinsonovej choroby sa pripomína od roku 1997 a jeho symbolom sa stal červený tulipán.