V Odoríne obnovujú historickú kúriu so sýpkou za viac ako 1,1 mil. eur
V Odoríne v okrese Spišská Nová Ves obnovujú kúriu so sýpkou, ide o národnú kultúrnu pamiatku. Samospráva by ju v budúcnosti chcela využiť ako sídlo obecného úradu. Práce za viac ako 1,1 milióna eur by mali byť ukončené v rámci projektu do konca budúceho roka. Obec naň získala dotáciu na obnovu, ochranu, a rozvoj kultúrneho dedičstva v oblasti pamiatkového fondu z Ministerstva kultúry SR vo výške približne 704-tisíc eur. Starostka obce Mária Goduľová sa však obáva navyšovania cien v stavebníctve, ktoré by mohli zvýšiť aj pôvodný rozpočet projektu. Ako ďalej povedala pre agentúru SITA, je veľmi ťažké udržať aktuálnu cenu.
Niektoré z plánovaných prác v rámci obnovy historickej budovy sa už podarilo zrealizovať. „Zatiaľ sa pracuje na zemných prácach, robia sa obkopávky, čistili sa steny a robilo sa elektrické vedenie, ale ako pôjdeme ďalej, neviem,“ opísala starostka obce s tisíckou obyvateľov. Zatiaľ sa podľa nej cenu darí udržať, ale ďalšie pokračovanie vzhľadom na súčasnú situáciu predvídať nevie.
Cieľom projektu je prinavrátiť život historickej pamiatke, vytvoriť bezbariérový obecný úrad, a ponúknuť obyvateľom lepšie využitie jeho služieb, ako aj nové, ktoré v obci chýbajú. Stavebné a reštaurátorské práce sú súčasťou prvej etapy obnovy národnej kultúrnej pamiatky. Projekt sa týka statického zabezpečenia celej stavby, rekonštrukcie krovu a strechy s komínmi, výmeny inžinierskych sietí a reštaurátorskej obnovy fasády kúrie so sýpkou zo 17. storočia.
Kúria so sýpkou sa nachádza v strede obce. Spolu s oproti stojacim prízemným domom služobníctva sú poslednými dvoma zachovanými budovami bývalého zemepanského majera, ktorý patril šľachtickej rodine Mariássy zo susedných Markušoviec. „Jej prízemie primárne slúžilo na administratívne a obytné účely, čomu zodpovedá aj jej unifikovaný názov – Kúria so sýpkou. Podľa skromných archívnych poznatkov bola na zaklenutom prízemí sýpky umiestnená správa šľachtického majera a obytné priestory čeľade,“ uvádza sa v sprievodnej správe k projektu. Po druhej svetovej vojne získala majer do vlastníctva obec a až do roku 1991 využívala budovu ako sídlo Miestneho národného výboru, neskôr ako sklad. V súčasnosti je tento objekt nevyužívaný.
Práve na prízemí v južnej časti budovy plánuje samospráva umiestniť kancelárie úradu, zasadačku, archív, ale aj hygienické a sociálne zázemie pre zamestnancov a návštevníkov. V severnej časti by chcela obec zriadiť napríklad klubovňu pre matky s deťmi či posilňovňu pre verejnosť. Priestory vo východnej časti by chcela zase prenajímať. Druhé a tretie podlažie by malo v budúcnosti poslúžiť kultúre. Zriadená tam bude obecná knižnica aj múzeum, ktoré bude prezentovať históriu obce a spôsob života jej obyvateľov, a tiež auditórium.
Zdroj: (SITA, it;fa)
Odporúčané články
Napriek ochladeniu pretrváva na Slovensku obdobie sucha s minimom zrážok, čo výrazne zvyšuje riziko požiarov v prírodných oblastiach.
Kabinet schválil predaj železničnej nemocnice v Košiciach firme zo siete Penta Hospitals. Vláda SR v stredu schválila návrh Ministerstva hospodárstva SR na povolenie prevodu majetku Železníc Slovenskej republiky (ŽSR).
Dopravný podnik mesta Košice upozorňuje obyvateľov na plánované nočné údržbové práce na električkovej trati, ktoré môžu spôsobiť dočasné zvýšenie hlučnosti v oblasti.