V okrese Trebišov potvrdili druhý prípad afrického moru
AKTUALIZOVANÉ
Druhý prípad afrického moru ošípaných (AMO) na Slovensku zaznamenali v obci Veľký Kamenec v okrese Trebišov. Vzdialenosť od prvého miesta výskytu ochorenia je približne 5,5 kilometra. Informuje o tom Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR na svojej webovej stránke.
Ako uvádza, ide o jednu ošípanú, ktorej príčinou úhynu bolo infikovanie sa vírusom. „Pred úhynom prejavovala zmeny zdravotného stavu ako zvýšená teplota, poruchy pohybového aparátu a kožné zmeny. V danom chove sa v čase úhynu nenachádzala žiadna iná ošípaná,“ informuje.
Zároveň pripomína, že zdroj nákazy nie je doposiaľ jasný a v súčasnosti sa realizuje epizootologické šetrenie.
[ad][/ad]Ošípané utratia
Podobne ako v ohnisku v obci Strážne budú ošípané utratené a neškodne odstránené vo veterinárnom asanačnom ústave. „V piatok (2. 8.) budeme vo Veľkom Kamenci likvidovať 68 ošípaných v 12 chovoch,“ spresnil riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) Trebišov Stanislav Kovalík.
Do aktualizovaného ochranného pásma sú zaradené obce Veľký Kamenec, Malý Kamenec a Strážne. O ďalšie obce sa rozšírilo aj pásmo pozorovania.
[article slug=”na-slovensku-po-prvy-raz-potvrdili-africky-mor-osipanych”][/article]AMO bol po prvý raz diagnostikovaný na území Slovenskej republiky v obci Strážne pri hraniciach s Maďarskom, o čom informovalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR 25. júla. Štátni veterinárni inšpektori následne usmrtili všetky štyri ošípané v domácom chove, v ktorom bol výskyt potvrdený. V utorok (30. 7.) v rámci opatrení na zabránenie šírenia AMO vykonali preventívnu likvidáciu všetkých ošípaných v obci, ktorých bolo približne 20.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.
Pavol Slota, predseda národnej strany DOMOV, spolu s novinárkou Michalou Gánovskou navštívili vojnou postihnuté oblasti Donbasu, aby priniesli autentický pohľad na život v tejto konfliktne zóne. Ich cesta do Donecka, Avdejevky, Mariupolu a ďalších miest sa stala základom dokumentu Voľba národa – svedectvo z Donbasu.
Kampaňou Napíš list – Poteš srdce košická knižnica piatykrát inšpirovala k prejavom pozornosti a úcty voči staršej generácii. Listy boli odovzdané adresátom v troch seniorských zariadeniach.