V parlamente budú iba traja Košičania
Zo 121 košických kandidátov sa v sobotňajších voľbách do Národnej rady SR dostali iba traja. V parlamentných voľbách pred štyrmi rokmi ich bolo sedem. Či k nim ešte niekto pribudne, záleží od zloženia vládnej koalície. Poslancov, ktorí budú pôsobiť v exekutíve, vymenia náhradníci s najvyšším počtom získaných hlasov.
Nováčikom v Národnej rade SR je Peter Liba, ktorý kandidoval na 24. mieste kandidátky Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO). Hoci sa pred neho „prekrúžkovali“ iní kandidáti, skončil na 31. mieste, ktoré mu však na postup do parlamentu stačilo. Vo voľbách získal 7 360 preferenčných hlasov.
Peter Liba (OĽaNO)
Teológ Peter Liba (nar. 1980) získal v komunálnych voľbách v roku 2018 za koalíciu Kresťanskodemokratické hnutie, Sloboda a solidarita, Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, NOVA, Zmena zdola, Demokratická únia Slovenska, SME RODINA – Boris Kollár, Strana maďarskej komunity – Magyar Közösség Pártja mandát poslanca v Mestskej časti Košice-Západ. Pracuje ako predseda komisie kultúry, mládeže a športu a je členom komisie na ochranu verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov.
V tých istých voľbách sa stal za koalíciu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Sme rodina – Boris Kollár, Zmena zdola, Demokratická únia Slovenska, Demokratická strana aj poslancom v meste Košice. Je ženatý a s manželkou má štyri deti.
Richard Raši (Smer-SD)
Tak ako vo voľbách v roku 2016 aj teraz bol úspešný bývalý primátor mesta Košice Richard Raši (nar. 1971). Kandidoval zo štvrtej pozície, ale 154 722 preferenčných hlasov ho posunulo na kandidátke na tretie miesto. Tento počet bol tretím najväčším na kandidátke Smeru-SD a šiesty zo všetkých kandidátov. Vo voľbách do NR SR v roku 2016 získal iba 40 691 a postúpil zo 6. miesta.
Od 23. marca 2018 je podpredsedom vlády SR pre investície a informatizáciu. Kedysi v Košiciach pracoval ako lekár – traumatológ. V rokoch 2008 – 2010 bol ministrom zdravotníctva. Od roku 2010 až do 26. marca 2018 bol primátorom mesta Košice. Zároveň bol v rokoch 2012 až 2016 poslancom parlamentu.
Peter Žiga (Smer-SD)
Nováčikom v národnej rade nie je ani tretí Košičan Peter Žiga (nar. 1972). V tohtoročných voľbách mal na kandidátke smeru číslo 6 za stranu Smer-SD. Podarilo sa mu však získať iba 28 386 preferenčných hlasov, a tak na kandidátke obsadil 9. miesto.
Peter Žiga vo voľbách v roku 2016 získal len 11 934 hlasov a postúpil z 10. miesta. Doterajší minister hospodárstva v rokoch 2012 až 2016 zastával v minulosti aj post ministra životného prostredia. Poslancom za stranu Smer-SD je od roku 2006.
Na úspech spred štyroch rokov nenadviazali Oto Žarnay (bývalý OĽaNO, teraz PS/Spolu), Juraj Kolesár (Kotleba – ĽSNS; 6. 11. 2018 sa vzdal členstva v strane, v parlamente pracoval ako nezaradený poslanec), Alena Bašistová (bývalá Sieť, teraz SNS), Eduard Adamčík (bývalý Sieť, z ktorej 16. 8. 2016 spolu s ďalšími štyrmi poslancami vystúpil a ako bezpartajný politik sa stal členom poslaneckého klubu strany Most-Híd) a Jozef Burian (Smer-SD – na tohtoročnej kandidátke chýbal). Poslancom NR SR bol aj Jozef Buček (Smer-SD), ktorý sa do parlamentu dostal ako náhradník. Strana ho pred tohtoročnými voľbami už nenominovala.
Odporúčané články
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Cestujúca verejnosť využívajúca slovensko–ukrajinský cestný hraničný priechod Ubľa – Malyj Bereznyj by mala zbystriť pozornosť. Dňa 18. novembra 2024 v čase od 9:00 do 13:00 bude na tomto priechode dočasne pozastavená prevádzka z dôvodu nevyhnutných elektroinštalačných stavebných prác.
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.