V podmienkach bezdomovectva žije v Košiciach 748 detí
V bytovej núdzi je v rámci Košíc viac ako 310 rodín, v podmienkach bezdomovectva žije 748 detí. Vyplýva to z údajov získaných počas Registračného týždňa, ktorý organizovala Nadácia DEDO v spolupráci s mestom Košice. Podľa rozvojovej manažérky nadácie Aleny Vachnovej ide o enormné číslo maloletých detí, ktoré trpia bezdomovectvom.
Ako povedala, táto situácia okrem možnosti bývania v zdravom prostredí obmedzuje aj ich možnosť vzdelávania a rozvoja, zhoršuje ich zdravotný stav, traumatizuje ich a pripravuje o príležitosti na bežný a dôstojný život. „Obzvlášť v jednorodičovských rodinách – v rodinách žien samoživiteliek. Práve toto sú rodiny, ktorým sa pre ich vysokú mieru zraniteľnosti chceme v najbližších rokoch venovať s cieľom ukončiť ich bezdomovectvo,“ uviedla.
V rámci Registračného týždňa zistili, že bez domova v Košiciach žije 552 dospelých ľudí, prevažne vo veku od 18 do 39 rokov. Celkovo 189 rodín žije v prístreškoch či záhradných chatkách a 74 rodín v útulkoch. Nadácia DEDO je pripravená ponúknuť bývanie a odbornú podporu na jeho udržanie minimálne 25 rodinám do konca roka 2022.
Primátor Košíc Jaroslav Polaček pripomenul, že vďaka tomuto projektu získali prehľad o rodinách, ktoré žijú v meste na periférii spoločnosti v rôznych formách bezdomovectva. Tiež sa dozvedeli, ako sa do tejto situácie dostali a či sú ochotné na nej niečo meniť. Podľa jeho slov ľudom v núdzi, ktorí sú schopní začleniť sa do spoločnosti a byť pre ňu prínosom, sa pokúsia pomôcť formou tzv. prestupného bývania. „Rodiny, s ktorými máme dobré skúsenosti, presunieme zo sociálnych bytov do zrekonštruovaných bytových jednotiek v hybridných domoch a na užívanie uvoľnených bytov budeme postupne pripravovať perspektívne rodiny z projektu Registračný týždeň. Je však potrebné zdôrazniť, že mesto Košice nerozdáva bývanie zadarmo a ani na dobu neurčitú,“ doplnil s tým, že noví nájomníci si za byty musia platiť, sú pravidelne monitorovaní a musia byť dobrými susedmi.
V rámci Registračného týždňa koncom mája desiatky dobrovoľníkov navštívili rodiny vo vytypovaných lokalitách a tiež ich vyhľadávali v teréne. Rodiny mali zároveň možnosť prihlásiť sa aj individuálne. Intenzita a rozsah mapovania rodín s maloletými deťmi sa v takejto forme v Košiciach realizovali po prvýkrát. Podľa organizátorov ide o prvý krok k systémovému riešeniu ukončovania bezdomovectva.
Zdroj: (TASR, sem tur)
Odporúčané články
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.
Návštevníci verejného cintorína sa počas sviatkov Všetkých svätých a Dušičiek môžu tešiť na nové estetické úpravy, ktoré toto najväčšie pietne miesto na Slovensku dôstojne obohatili.
Na známom sídlisku Luník IX sa začal odvážny projekt, ktorý môže zmeniť životy mnohých detí. Riaditeľ školy a tím trénerov spustili pred časom tréning bojových športov pre deti s cieľom nielen naučiť ich sebaobrane, ale aj poskytnúť disciplínu a perspektívu lepšej budúcnosti. Tréningy sú pritom podmienené dobrým správaním a výsledkami v škole, čím sa motivujú deti k lepšiemu zápalu pre vzdelávanie. Deti aj napriek nepriaznivým podmienkam dosahujú skvelé výsledky, pričom sa jeden zo žiakov prebojoval až na majstrovstvá sveta.