V Rakúsku vstúpil do platnosti zákon o povinnom očkovaní
V Rakúsku vstúpil do platnosti zákon o povinnom očkovaní proti ochoreniu COVID-19. Všeobecné povinné očkovanie, ktoré Rakúsko zaviedlo ako prvá krajina v Európe, platí pre všetkých dospelých obyvateľov s výnimkou tehotných žien a osôb, ktoré sa nemôžu nechať zaočkovať zo zdravotných dôvodov.
Ako pripomína spravodajský portál BBC, hoci zákon vstúpil do platnosti 1. februára, jeho vynucovanie sa začne v polovici marca. Osobám, ktoré sa odmietnu vakcinovať, hrozia pokuty od 600 do 3 600 eur. Povinné očkovanie by malo platiť do januára 2024, no možno ho ukončiť skôr, podľa toho, ako to dovolí pandemická situácia.
V Rakúsku, kde je plne zaočkovaných 72 percent obyvateľov, však stále pretrváva silný odpor proti povinnej vakcinácii. Opatrenie vyvolalo protesty, ktoré sa konajú už niekoľko týždňov, a krajne pravicová Slobodná strana Rakúska (FPÖ) avizovala, že proti povinnému očkovaniu bude bojovať aj na súde.
Zdroj: (SITA, dm;ns)
Odporúčané články
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.
Štát má v príprave nového industriálneho parku pre automobilku Volvo sklz. Potvrdila to správa o pokroku v budovaní strategického parku Valaliky, ktorú na stredajšie rokovanie vlády predložila ministerka hospodárstva SR Denisa Saková. Budovanie industriálneho parku Valaliky pri Košiciach mešká najmä pre nedôsledný inžiniersko-geologický prieskum a podcenenie problému s vysokou hladinou podzemnej vody. Časový sklz spôsobilo aj nereálne stanovenie míľnikov hneď na začiatku.
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.