V rámci nízkoprahového očkovania dostalo vakcínu prvých 2-tisíc ľudí
V rámci nízkoprahového očkovania dostalo vakcínu prvých 2-tisíc ľudí. Tímy z pilotného projektu nízkoprahového očkovania takto zaočkovali ľudí so sťaženou dostupnosťou zdravotníckych služieb, medzi ktorých patria napríklad ľudia bez domova alebo obyvatelia marginalizovaných rómskych komunít. Napriek tomu zaočkovanosť prvou dávkou vakcíny v takto zraniteľných skupinách ľudí naďalej výrazne zaostáva za celoslovenským priemerom.
Ako na tlačovej konferencii uviedla Lucia Roussier z Intervenčného tímu Ministerstva zdravotníctva SR, pilotný projekt odštartoval v júni tohto roka. Očkovalo sa už v 16 obciach najmä na východnom Slovensku a väčšinu zaočkovaných tvorili obyvatelia marginalizovaných rómskych komunít. Týmto spôsobom však zaočkovali aj stovky ľudí žijúcich mimo komunít, napríklad v Bratislave to boli ľudia bez domova.
„Nízkoprahové očkovanie je určené pre ľudí, ktorí sa chcú očkovať, no bráni im v tom spoločenská marginalizácia, geografická vzdialenosť očkovacieho miesta, zdravotné znevýhodnenie, neschopnosť registrovať sa na vakcináciu online či strach,“ dodala Roussier.
Proces očkovania v teréne je úlohou Záchrannej zdravotnej služby (ZZS) SR. Jej mobilné tímy majú celoslovenské pokrytie a vedia prísť aj do odľahlejších oblastí, očkujú vakcínami Pfizer alebo Janssen. „Chodíme do firiem, domovov sociálnych služieb či komunít na okraji spoločnosti, v priebehu jedného dňa vieme zaočkovať stovky ľudí,“ konštatoval generálny riaditeľ ZZS SR Ernest Caban.
Zaočkovanosť prvou dávkou vakcíny v dvoch tretinách všetkých marginalizovaných rómskych komunít však zatiaľ dosiahla v celoslovenskom priemere veľmi nízku úroveň. Úroveň nad 10 % dosahuje len 42 z 266 obcí a miest, kde pôsobí príspevková organizácia Ministerstva zdravotníctva SR Zdravé regióny. Intervenčný tím Ministerstva zdravotníctva SR, Zdravé regióny a Záchranná zdravotná služba SR, ktoré za projektom stoja, preto plánujú výrazné zvýšenie kapacít projektu.
Zdroj: (SITA, kh;mhu)
Odporúčané články
Ministerstvo vnútra začne od decembra realizovať pilotný projekt telových kamier pre policajtov. Oznámil to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) pred dnešným zasadnutím vlády.
Šiesty ročník osvetovej kampane Zastavme násilie na ženách štartuje dnes, keď si pripomíname Medzinárodný deň za odstránenie násilia páchaného na ženách. Skončí sa 10. decembra na Deň ľudských práv. Kampaň vyhlásilo Koordinačno-metodické centrum pre prevenciu násilia na ženách Inštitútu pre výskum práce a rodiny. Pridáva sa tak k celosvetovej iniciatíve Organizácie Spojených národov (OSN) proti rodovo podmienenému násiliu Orange the World.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.