V Rotterdame vypukli protesty kvôli obmedzeniam týkajúcich sa koronavírusu (foto)
Holandská polícia použila strelné zbrane pri výtržnostiach, ktoré vypukli v centre Rotterdamu počas demonštrácie proti reštrikciám zameraným na zabrzdenie šírenia koronavírusu. Sedem ľudí bolo zranených. Starosta Rotterdamu Ahmed Aboutaleb novinárom v sobotu v skorých ranných hodinách povedal, že „vo viacerých prípadoch polícia mala pocit, že musí vytiahnuť svoje zbrane, aby sa bránila”, keď výtržníci v obchodnej štvrti v centre mesta zakladali požiare a hádzali kamene a pyrotechniku na policajtov.
Počas násilností utrpelo zranenia aj niekoľko policajtov. Desiatky ľudí zatkli, pričom sa očakáva zatknutie ďalších po preskúmaní videozáznamov z bezpečnostných kamier, povedal starosta. Podľa fotografií z miesta výtržností, zhorelo najmenej jedno policajné auto. Poriadok polícia s pomocou vodného dela nastolila po polnoci. Piatkové výtržnosti v Holandsku patrili k najhorším odvtedy, ako krajina vlani prvýkrát prijala protipandemické obmedzenia. V januári po vyhlásení zákazu vychádzania protestujúci ľudia v uliciach Rotterdamu tiež napadli policajtov a založili požiare.
Holandská vláda plánuje prijať legislatívu, podľa ktorej budú môcť služby v interiéroch využívať iba úplne zaočkovaní ľudia a tí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19. Negatívne výsledky testov už v krajine nemajú uznávať. V posledných dňoch v krajine potvrdili rekordné počty nových infekcií a pred týždňom začal platiť čiastočný lockdown.
(SITA, ab)
Odporúčané články
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Mestská časť Košice – Nad jazerom sa tento rok prvýkrát zapojila do ušľachtilého projektu Ponožkový október. Cieľom tejto charitatívnej akcie je pomôcť ľudom bez domova a tým, ktorí žijú v zložitých podmienkach, zvládať kruté zimné obdobie bez nebezpečenstva omrzlín a v chladnom počasí. Najviac párov požiek doniesli deti z materskej školy na Dneperskej ulici.
Prvý deň nového mesiaca sa v Košickom kraji už tradične spája s cestami. Od 1. novembra sa totiž začína zimná údržba. Znamená to, že prioritou Správy ciest Košického samosprávneho kraja (KSK) budú činnosti zamerané na údržbu vozoviek vplyvom snehu, ľadu či vetra.