V školskom systéme je zatiaľ umiestnených v rámci regionálneho školstva 3 226 detí a žiakov z Ukrajiny
Zatiaľ je v školskom systéme umiestnených v rámci regionálneho školstva 3 226 detí a žiakov z Ukrajiny. V rámci vysokoškolského systému je to 5 700 študentov, pričom sú to študenti, ktorí na Slovensku dlhodobo študujú. Informoval o tom minister školstva Branislav Gröhling (SaS) na tlačovej konferencii po rokovaní vlády.
Minister informoval o tom, že od 28. februára je na webovej stránke Ministerstva školstva SR (MŠ SR) zverejnená záložka, v ktorej nájdu riaditelia jednotlivých škôl informácie o tom, ako postupovať pri prijatí žiaka z Ukrajiny a ako postupovať pri jeho adaptácii. Nájdu tam taktiež zverejnené potvrdenie o zaradení žiaka, metodické pokyny a odporúčania. „Je zverejnená aj e-mailová adresa [email protected]. Ja by som chcel poprosiť učiteľov, ktorí prišli na Slovensko v rámci ukrajinského jazyka, aby sa nám prihlásili, ak ich budeme potrebovať a bude väčší príliv detí do školského systému, aby sme ich vedeli následne osloviť,” dodal Gröhling.
V rámci gymnázia s vyučovacím jazykom ukrajinským bolo doposiaľ prijatých 40 žiakov, pričom kapacita predstavuje niečo vyše 100 žiakov. „V rámci financií sme pripravení dofinancovať požiadavky cez dohadovacie konanie,” potvrdil minister. Od soboty boli vytvorené aj výjazdové tímy, pričom 10 ich je v Žilinskom kraji a sedem v Košickom kraji. Ich počet postupne pribúda. V rámci nich sú sústredení školskí psychológovia a pedagógovia, ukrajinsky hovoriace osoby a odborníci. Predpokladá sa, že citeľný tlak zo strany ukrajinských žiakov bude na základné školy a minimálny na stredné školy. Najviac prihlášok zatiaľ evidujú v Prešovskom kraji.
Zdroj: (SITA, DSe;bfe)
Odporúčané články
V piatok 15. novembra sa centrum Košíc zaplnilo dobrosrdečnými ľuďmi, ktorí prišli podporiť dobročinnú akciu inšpirovanú odkazom svätej Alžbety Uhorskej. Táto šľachetná žena, známa svojou neúnavnou pomocou chudobným, opusteným a chorým, sa už päť rokov teší titulu patrónky mesta Košice. Celá akcia sa niesla v znamení charity a solidarity.
Obyvatelia ulice Slobody v Košiciach sa rozhodli pomôcť opusteným psom v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) pri Haniske.
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.