V školstve pribudnú koordinátori klientov, školskí digitálni koordinátori či pomocní vychovávatelia
V školstve pribudnú koordinátori klientov, školskí digitálni koordinátori či pomocní vychovávatelia. Ako uviedla na dnešnej tlačovej konferencii štátna tajomníčka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Svetlana Síthová, ide o tri nové pozície.
K ich zavedeniu pomohlo schválenie troch kľúčových zákonov potrebných pre reformy v školstve. Zároveň doplnila, že rezort školstva predlžuje projekt Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov o ďalší školský rok. Na 361 školách tak bude cez tento projekt pôsobiť 932 asistentov, špeciálnych pedagógov či školských psychológov. Umožnili to úspory z eurofondov v objeme 16,6 milióna eur. Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) vo svojom statuse na sociálnej sieti podotkol, že školy nemusia o nič žiadať, keď bude projekt predĺžený. Objasnil, že Metodicko-pedagogické centrum ich bude informovať a zmluvy sa predĺžia.
„Kým doteraz sa musel každý rodič, ktorého dieťa má ťažkosti alebo špeciálne problémy, orientovať v systéme poradenstva sám, po novom ho bude celým systémom sprevádzať koordinátor klienta. Ten rodiča a žiaka nasmeruje k odborníkom a špecialistom, ktorých dieťa potrebuje,“ vysvetlila Síthová. Môže ním byť psychológ, špeciálny pedagóg, kariérový poradca, logopéd, liečebný pedagóg či sociálny pedagóg. Pozícia príde spolu s reformou poradní 1. januára 2023. Koordinátor bude pridelený každému klientovi individuálnej odbornej starostlivosti v poradenskom zariadení.
Viac ako 300 školských digitálnych koordinátorov pôsobí na školách v rámci pilotného projektu, na ktorý bolo vyčlenených 6,2 milióna eur. Za úlohu majú vzdelávať žiakov a učiteľov v oblasti využívania digitálnych technológií a zavádzať ich do praxe. Daná pozícia je ukotvená v schválenej novele zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch.
„Deti, ktoré potrebujú našu pomoc, deti zo sociálne znevýhodneného prostredia alebo deti so zdravotným znevýhodnením potrebujeme zachytávať už v materských školách a pomôcť im prekonať prekážky, aby mohli v škole uspieť. Preto budeme na pomocných vychovávateľov vyhlasovať výzvu,“ priblížila Síthová. Z Plánu obnovy a odolnosti Slovenska je vyčlenených 8,8 milióna eur, ktoré umožnia zamestnať približne 340 pomocných vychovávateľov v materských školách na dva roky. Ich úlohou bude pomáhať pri adaptácii detí na prostredie materských škôl, pri prekonávaní jazykových či iných bariér, ale aj pri základných úkonoch, ako je osobná hygiena, stravovanie či odpočinok detí.
(SITA, kh;adz)
Odporúčané články
Rodičia s deťmi sa môžu tešiť na zábavný program plný humoru a kúziel.
Mesto Košice je tradične jedným z najvýznamnejších partnerov tejto najväčšej športovej udalosti v Košiciach. Práve mesto sa už celé storočie podieľa nielen organizačne, technicky a personálne, ale aj peňažným a nepeňažným plnením v celkovej výške takmer 150 000 eur.
Mestská časť Košice – Nad jazerom sa tento rok prvýkrát zapojila do ušľachtilého projektu Ponožkový október. Cieľom tejto charitatívnej akcie je pomôcť ľudom bez domova a tým, ktorí žijú v zložitých podmienkach, zvládať kruté zimné obdobie bez nebezpečenstva omrzlín a v chladnom počasí. Najviac párov požiek doniesli deti z materskej školy na Dneperskej ulici.