V Štrasburgu odštartovala Konferencia o budúcnosti Európy, do diskusií sa môžu zapojiť aj občania
Do diskusií o medzinárodnej úlohe EÚ bude prizvaný vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku.
V Európskom parlamente (EP) v Štrasburgu v nedeľu inauguračným podujatím odštartovala Konferencia o budúcnosti Európy. Plénum Konferencie o budúcnosti Európy bude pozostávať zo 108 poslancov EP, 54 zástupcov Rady (dvaja zástupcovia z každého členského štátu) a troch členov Európskej komisie (EK), ako aj zo 108 zástupcov zo všetkých národných parlamentov krajín EÚ a z občanov.
Na práci pléna sa zúčastní 108 občanov, ktorí budú diskutovať o občianskych návrhoch vychádzajúcich z panelových diskusií či mnohojazyčnej digitálnej platformy. EP o tom informoval na svojej internetovej stránke.
V pléne zasadne po 18 zástupcov z Výboru regiónov a z Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru, ako aj osem zástupcov sociálnych partnerov a ďalších osem reprezentantov občianskej spoločnosti. Do diskusií o medzinárodnej úlohe EÚ bude prizvaný vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku.
Tematické diskusie
Diskusie budú štruktúrované tematicky na základe odporúčaní panelových diskusií občanov a podnetov z mnohojazyčnej digitálnej platformy.
Platforma predstavuje centrálny priestor, v ktorom sa budú zhromažďovať, analyzovať a publikovať príspevky zo všetkých podujatí Konferencie. Plénum predloží svoje návrhy Výkonnej rade Konferencie, ktorá v súčinnosti s plénom zostaví správu a následne ju zverejní prostredníctvom digitálnej platformy.
Konečný výsledok Konferencie bude obsiahnutý v správe spoločného predsedníctva, z ktorej by mali vyplývať konkrétne opatrenia.
Zapojiť chcú občanov
„Chceme vytvoriť skutočný impulz zdola nahor. Konferencia bude omnoho viac než iba cvičenie v počúvaní, bude to spôsob, ako naozaj zapojiť občanov do vymedzenia našej spoločnej európskej budúcnosti,” povedal poslanec EP a spolupredseda Výkonnej rady Konferencie Guy Verhofstadt.
„Táto Konferencia je pre EÚ bezprecedentnou udalosťou. Vytvárame priestor, v rámci ktorého môžu občania diskutovať so zvolenými zástupcami ako rovní s rovnými s cieľom určiť budúcnosť Európy. Toto sa dosiaľ nikdy nevyskúšalo, sme však presvedčení, že to posilní našu Európsku úniu,” uviedla podpredsedníčka EK pre demokraciu a demografiu Dubravka Šuica.
Zdroj: Webnoviny.sk
Odporúčané články
Jaroslav Naď a Juraj Šeliga včera spoločne čakali na Bratislavskom letisku premiéra Fica. Chceli ho privítať po tom, čo mal priletieť súkromným triskáčom z Chorvátska. Premiér na nich reagoval v statuse na sociálnej sieti, kde odmietol akékoľvek informácie ohľadom jeho údajnej cesty.
Ľudia si opäť pripnú červený mak na znak úcty k vojnovým hrdinom. V pondelok 11. novembra si Slovensko pripomenie Deň vojnových veteránov. Ako informovalo združenie Post Bellum, tento deň je príležitosťou pripomenúť si príbehy hrdinov, ktorí bojovali za slobodu.
V stredu, 6. novembra 2024, Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach otvorí dvere pacientom, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu a trpia následnou spasticitou. Od 11:00 do 14:00 budú mať títo pacienti možnosť bezplatne konzultovať svoj stav s odborníkmi z UNLP, ktorí im pomôžu objasniť možnosti liečby a zvládania tohto náročného ochorenia.
Vstúpiť do Diskusie
(0 komentárov)